KAPAT

Samsun Milletvekili Kurt: 'İhracat rekor kırdı'

AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, orta vadeli programda 156,5 milyar dolar olarak belirtilen 2017 ihracat hedefinin aşılarak, tarihin en yüksek ikinci yıllık ihracat seviyesi olan 157,1 milyar dolara ulaşıldığını söyledi.

AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı aralık ayına ait dış ticaret verilerine göre, Türkiye’nin 2017 yılı ihracatı cumhuriyet tarihinin en yüksek ikinci seviyesine ulaşarak 157,1 milyar dolar olarak gerçekleştiğini söyledi.

Milletvekili Kurt, 2017 yılında ihracatın en büyük payını otomotiv, makine ve mekanik cihazlarile kıymetli taşların oluşturduğunu belirterek, “2017 yılında ihracat, cumhuriyet tarihimizin en yüksek ihracatının yapıldığı 2014 yılındaki 157,6 milyar dolardan sadece 500 milyon dolar az gerçekleşerek ikinci sırada yer aldı. İhracatımızın 23,9 milyarlık kısmını otomotiv sektörü, 14 milyar dolarlık kısmını ise makine ve mekanik cihazlar oluşturdu. En çok ihracat yaptığımız ülke Almanya, İngiltire ve Birleşik Arap Emirlikleri. İhracatımızın yarısı Avrupa Birliği ülkelerine yapılıyor. Katma değeri yüksek otomotiv sektörü, makine ve mekanik cihazlar gibi sektörlerin ihracattaki payının yüksek olması bizleri sevindirdi. İnanıyorum ki önümüzdeki yıllarda 2023 hedeflerimize ulaşarak, ülkemizi daha güçlü, daha müreffeh bir noktaya hep birlikte taşıyacağız” dedi.

AK Parti Samsun Hasan Basri Kurt samsun haber samsun samsun haberleri
AK Parti'den istifa eden Doğanay, tekrar il başkanı oldu
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yasama, yürütme ve yargı organı temsilcileri ile bir aray
AK Parti Samsun İl Başkanı belli oldu
CHP İzmir'de görev dağılımı tamamlandı
AK Parti heyeti Teksif yönetimiyle bir araya geldi
İttifak komisyonu ilk kez toplandı