KAPAT

Samsun'da balık fiyatları düşmüyor

Karadeniz'de su sıcaklığının mevsim normallerin üzerinde seyretmesi ve yeterince av yapılamaması nedeniyle balık fiyatları düşmüyor.

Son dönemde hava sıcaklıklarının yüksek seyretmesi nedeniyle özellikle hamsinin Türk karasularını terk etmesi hem balıkçıları hem de vatandaşları üzdü.

Tezgahlarda mezgit ve çinekop kilogramı 30, barbun ve çipura 25, hamsi ise 15 liradan satılıyor. 

Samsun Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Atıf Malkoç, yaptığı açıklamada, deniz suyu sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde olması nedeniyle tezgahlarda pek balık bulunmadığını söyledi. 

Bugünkü deniz suyu sıcaklığının ekim ayındaki seviyelerde olduğuna işaret eden Malkoç, "Balık, sıcaklık nedeniyle çok erken gitti. Hamsi de Gürcistan'a kaçtı. Gürcistan'da avlanan ve buzhaneden gelen hamsi sayesinde kilogram fiyatı dün 7,5 liraya kadar düşmüştü ama bugün yine 15 liraya çıktı." dedi.

Sezonun bu şekilde kapanacağını belirten Atıf Malkoç, "Hamsi bundan sonra bize gelirse Bulgaristan, Romanya üzerinden gelecek. Kuvvetli soğuk havalar olursa balık bu tarafa gelir. Soğuk olmazsa gelmez. Şu an orada da istenilen hava yok. Balıkçının işi Allah'a kaldı." diye konuştu.

Vatandaşlar ise tezgahlarda balık çeşidinin az, fiyatların ise yüksek olduğunu dile getirdi.

samsun haber samsun haberleri samsun samsun balık fiyatları balık fiyatları
AK Parti İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı Kan:
Bilal Erdoğan'dan Esenyurt Belediye'sine hayırlı olsun ziyareti
Uşaklılar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı bekliyor
AK Parti İl Başkanı Ünlü'den Özel İdareye ziyaret
Bilal Erdoğan, görme engelli öğrencilere karnelerini dağıttı
CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, PM üyeleriyle vedalaştı