ANAYASA

HaberlerANAYASA HABERANAYASA HABER
Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan: '120 bin başvurudan 103 binini sonuçlandırdık'
Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, 'Anayasa Mahkemesi, 15 Temmuz sonrasında olağanüstü bir çabayla yaklaşık 120 bin başvurudan 103 bin kadarını sonuçlandırmıştır. Böylece Olağanüstü Hal döneminde şu ana kadar yapılan başvuruların yüzde 86'sı karara bağlanmıştır' dedi.
ANAYASA HABER 25.04.2018
Macron: 'Suriye operasyonu için Almanya'nın gerekli anayasal çevresi yoktu'
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD, İngiltere ve Fransa'nın katıldığı Suriye operasyonuna Almanya'nın katılmamasıyla ilgili, 'Suriye operasyonu için Almanya'nın gerekli anayasal çevresi yoktu' dedi.
ANAYASA HABER 19.04.2018
Selçuk'ta 'Anayasalar ve Siyaset' konferansı yapıldı
Selçuk Üniversitesi'nde 'Anayasalar ve Siyaset' konferansı Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop tarafından gerçekleştirildi.
ANAYASA HABER 29.03.2018
CHP ittifak yasasının iptali için Anayasa mahkemis'ne başvuracak
İttifak Yasasının Meclis'ten geçmesine tepki gösteren CHP Malaya İl Başkanı Enver Kiraz, İttifak Yasasının iptali için Anayasa Mahkemesine başvuracaklarını söyledi.
ANAYASA HABER 15.03.2018
CHP'li Erkek, sivillere dokunulmazlık getiren kanunun iptali için Anayasa Mahkem
CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, 15 Temmuz darbe girişimi ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden sivillere dokunulmazlık getiren 7079 sayılı Kanun'un 113. maddesinin iptali için hazırlanan dilekçeyi Anayasaya Mahkemesi'ne sundu.
ANAYASA HABER 14.03.2018
Başbakan Yardımcısı Bozdağ: '1921 ve 1924 Anayasaları hariç diğerlerinin tamamı
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, CHP lideri Kılıçdaroğlu'na yüklenerek, 'Rekabete yüreğin varsa o zaman çık, de ki: Ben 2019'da Cumhurbaşkanı adayıyım.' dedi.
ANAYASA HABER 11.03.2018
TB Genel Başkanı Şahin: 'Anayasa Mahkemesinin aldığı kayıp-kaçak kararı vicdanla
Tüketiciler Birliği (TB) Genel Başkanı Mahmut Şahin, Anayasa Mahkemesi tarafından alınan, elektrik faturalarındaki kayıp-kaçak bedellerine dair dava açılamaması kararına dair, 'Anayasa Mahkemesinin verdiği karar bu konuda vicdanlarını yaralayan ama kanuna uygun bir karar' dedi.
ANAYASA HABER 26.02.2018
Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Yıldırım: 'Geleceğin dünyasında çok fazla hakiml
Gelecekte hakimlere fazla ihtiyaç duyulmayacağını belirten Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Prof. Dr. Engin Yıldırım, 'Bir arazi anlaşmazlığını yapay zekalı bilgisayarlar belki bir insandan daha adil bir şekilde çözebilecek' dedi.
ANAYASA HABER 20.02.2018
Kılıçdaroğlu: 'Ben bu ülkenin umudu olarak görürüm gençleri'
Anayasa değişikliği referandumu çalışmaları kapsamında Diyarbakır'a gelen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıdaroğlu, gençleri ülkenin umudu olarak gördüğünü söyledi
ANAYASA HABER 25.03.2017
Referandumdan 'evet' çıkarsa ne olacak?
Referandumdan evet çıkarsa ne olacak merak ediliyor. Sizler için yeni anayasa maddelerini derledik. 18 maddelik yeni anayasa metninde neler var? İşte yeni anayasa maddeleri ile ilgili bilmeniz gerekenler?
ANAYASA HABER 7.03.2017
Bafra Belediye Başkanı Şahin: 'Siyasi istikrar sağlamlaştırılıyor'
Samsun Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, 'Anayasa değişikliklerinin 18 maddesini de inceledim. Bu maddeler ile ülkemizde hükumet sistemi değişikliği sağlanıyor. Bu sistem değişikliği ile siyasi istikrar sağlamlaştırılıyor' dedi.
ANAYASA HABER 2.02.2017
Anayasa teklifi TBMM'de kabul edildi
Anayasa teklifi TBMM'de kabul edildi
Meclis'te kritik oylama sona erdi. Anayasa değişiklik teklifi 339 oyla kabul edildi.
ANAYASA HABER 21.01.2017
İkinci tur görüşmeleri başladı
İkinci tur görüşmeleri başladı
Cumhurbaşkanlığı sistemini esas alan anayasa değişikliği görüşmelerinde ikinci tur başladı.
ANAYASA HABER 18.01.2017
Vekiller ne dedi?
TBMM'de yaşananlar, milletvekillerinin farklı yorumlarına neden oldu. AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Demircan, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek ve MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, Anayasa değişikliği sırasında, TBMM'de yaşanan gergin anları değerlendirdi.
ANAYASA HABER 13.01.2017
Bakan Bozdağ'dan anayasa değişikliğine ilişkin açıklama
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, anayasa değişikliği teklifine ilişkin, 'Teklif 340-350 arası bir oy aralığında TBMM'de kabul görecek diye inanıyorum' dedi.
ANAYASA HABER 11.01.2017
Samsunlu Milletvekillerin Başbakan'la tarihi fotoğrafı
AK Parti Samsun Milletvekilleri, TBMM Genel Kurulu'nda Anayasa değişikliği teklifinin maddelerine geçilmesi oylamasında Başbakan Binali Yıldırım ile fotoğraf çektirerek tarihi anı ölümsüzleştirdi
ANAYASA HABER 10.01.2017
Anayasa değişikliği görüşmeleri başladı
Anayasa değişikliği görüşmeleri başladı
Meclis Genel Kurulunda anayasa değişikliği teklifinin görüşmelerine başlandı.
ANAYASA HABER 9.01.2017
Anayasa değişikliği taslak metni TBMM Başkanına sunuldu
Anayasa değişikliği taslak metni, AK Parti ve MHP'nin sağladığı mutabakat sonrası TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a sunuldu
ANAYASA HABER 10.12.2016
AK Parti anayasa değişikliği teklifini MHP'ye sundu
AK Parti anayasa değişikliği teklifini MHP'ye sundu
AK Parti, anayasa değişiklik taslak metni üzerindeki çalışmalarını tamamladı. Metin, MHP'ye sunuldu.
ANAYASA HABER 10.12.2016
Şahin: 'Anayasa Mahkemesi Mehmet Haberal kararında olduğu gibi bir karar verirse
Eski TBMM Başkanı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunan HDP'li milletvekilleri için, 'Anayasa Mahkemesi Mehmet Haberal kararında olduğu gibi bunlarla ilgili 'bu kişiler henüz milletvekilidir, dolayısıyla milletvekilliği yapmaları asıldır' diyerek bir karar verirse tahliye edilirler' dedi.
ANAYASA HABER 27.11.2016
Anayasa uzlaşma paketi
AK Parti ile MHP arasındaki yeni anayasa görüşmelerinde sona gelindi. AK Parti, mevcut hükûmet sisteminin değiştirilerek cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesini öngören anayasa değişikliği önerisinde MHP'nin talepleri doğrultusunda revizyona gitti.
ANAYASA HABER 27.11.2016
AK Parti Samsun referandum için kolları sıvadı
AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, AK Parti Samsun İlçe Başkanları ile bir araya geldi. Göksel, '15 Temmuz'da gösterdiğimiz birlik ve beraberliği, her alanda ve her koşulda göstermeliyiz' dedi
ANAYASA HABER 24.10.2016
Bakan Özlü'den 'başkanlık sistemi ve yeni anayasa' açıklaması
ÇORUM (İHA) – Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye'nin darbe anayasası ile yönetilmeyi hak etmediğini belirterek, 'Mevcut anayasayla, önyargılı zihinlerle, modası geçmiş düşüncelerle, şu an aksamakta olan, şu an tıkanmış olan mevcut parlamenter sistem ile inşa etme şansımız yoktur' dedi.
ANAYASA HABER 14.10.2016