Haber Gazetesi

SENDİKALARDAN 'ZAM' TEPKİSİ

Yaklaşık 2.6 milyon memur ile 1 milyon 900 bin memur emeklisini ilgilendiren, memur sendikaları ile hükümet arasında devam eden toplu sözleşme görüşmelerinde, sendikalardan tarafından hükümetin önerdiği yüzde 3+3'lük artış talebine memur sendikaları tepki gösterdi

Güncel - 08 Ağustos 2013, Perşembe
Memur-Sen, Kamu-Sen ve KESK'in masaya oturarak hükümet ile yürüttüğü toplu sözleşme görüşmelerinde sendikaların taleplerini sunmalarının ardından, hükümetten de zam önerileri geldi. Hükümetin, ilk olarak kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarının hesaplanmasında kullanılan aylık katsayı, taban aylık katsayısı ve yan ödeme katsayısı ile sözleşme ücretlerinin 2014 Ocak ve Temmuz aylarında yüzde 3 3, 2015 Ocak ve Temmuz aylarında da yüzde 3 3 oranında artırılmasını istemiş, ikinci önerisinde ise 2014 yılı için taban aylığı tutarında 100 lira brüt artış yapılması, kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarının hesaplanmasında kullanılan aylık katsayı, taban aylık katsayısı ve yan ödeme katsayısı ile sözleşme ücretlerinde 2015 Ocak ve Temmuz aylarında ise yüzde 3 3 oranında artış yapılmasını önermişti. Hükümet tarafından yapılan zam ve iyileştirme önerilerine sendikalardan tepki geldi.
 
HÜKÜMET DALGA GEÇİYOR
Hükümet tarafından önerilen zam oranlarının, 'Hükümetin önerisi, memura ve emeklilerine teklif değil tehdittir' diyen, KESK Dönem Sözcüsü Müşfik Veysel Erdoğan, " Hükümet kamu emekçileri ile dalga geçmeye devam ediyor. Bu öneriler teklif değil tehdittir. İşveren, 2 milyon 600 bin kamu emekçisine ve 1 milyon 900 bin kamu emekçisi emeklisine ne vaat ediyor? Yıl bazında yüzde 3 3 maaş artışı. Kimse kamu emekçilerini, emeklileri kandırmaya kalkmasın. Maaşlarda yüzde 3 3 artış yıllık bazda toplam  yüzde 6 artışa değil, yüzde 4,54’e tekabül eder. Hükümet kendi iktidarında yarattığı çağdaş kölelik sistemi 4/C ‘lilere ne vaat ediyor? Tüm sendikaların, konfederasyonların ortaklaştığı  ‘Köleliğe son verin, 4/C’lieri kadroya alın’ talebine kulaklarını tıkayarak kısmi bile sayılmayacak iyileştirme teklif ediyor. Kamu işveren heyetinin ciddiyetten yoksun teklifi karşısında diğer sendika ve konfederasyonları da tekrar göreve çağırıyoruz. Diğer konfederasyonlar eğer toplu sözleşme masasında hükümetin teklifi karşısında gösterdikleri tepkide samimi ise kendilerini sözlerinin gereğini yerine getirmeye, hükümetten icazet beklemeye değil kamu emekçilerinin iradesine sahip çıkmaya davet ediyoruz" dedi
 
TİYATROYU KABUL ETMİYORUZ
Türk Enerji-Sen Orta Karadeniz Şube Başkanı Şuayip Deniz Demir ise, "Hükümetin, 2014 yılı için toplam 175 lira, 2015 yılı için % 3 3 olarak getirdiği teklif, masada yetkili sendika olarak oturan Memur-Sen tarafından kabul görmüştür. Başbakan’ın, 'Toplu Sözleşmeler bayramdan önce bitirilsin' talimatından sonra, Memur-Sen’in kayıtsız şartsız gelen teklifi kabul etmesi çok manidardır ve ne olduklarını artık herkes görmüştür. 4/C’li çalışanların kadro sorunu görüşülmemiş, gündelik zam ve ödemelerle sorun ötelenmiştir. Yapılan seyyanen zamların ne olduğu açıktır, memurun emeklilik sorununa dair bir adım bile atılamamıştır. Sonuca baktığımızda memur, meydanlara bile inemeden kapalı kapılar arkasında yapılan görüşmelerle sözde yetkili sendika tarafından masa başında satılmıştır. Böyle toplu sözleşmeyi de böyle bir tiyatroyu da kabul etmiyoruz” diye konuştu.
 
Ersin DEMİR

Yorum Yazın


Yorumlar Yorum


DİN GÖREVLİLERİ BİLGİLENDİRİLDİ

Samsun'un Çarşamba ilçesindeki din görevlileri İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlileri tarafından hırsızlık olayları konusunda bilgilendirildi.

ÖĞRENCİLER SAHİLDE ÇÖP TOPLADI

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm Tic. A.Ş. tarafından organize edilen “Samsun'u Seviyorum, Sahilimi Temiz Tutuyorum” projesi kapsamında, çok sayıda öğrenci ve temizlik personeli çevre kirliğine dikkat çekmek için sahildeki çöpleri topladı.

KIBRIS GAZİSİ FATMA HEMŞİRE

Samsun’da yaşayan bir çocuk annesi Kıbrıs gazisi Fatma Aynur Gökçek, bayan olduğundan dolayı Kıbrıs gazisi olduğuna insanları inandıramadığını söyledi.


GAZİLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI

Samsun’da 19 Eylül Gaziler Günü çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlandı.

"KIZ ÇOCUKLARINIZI OKUTUN"

Vezirköprü Müftüsü Mehmet Öztürk, ailelere "kız çocuklarınızı okutun" çağrısında bulunup, "Kız çocuklarımız geleceğin anne adayları, anneler eğitimli olmak zorunda" dedi

GAZİLER ÜZGÜN

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Samsun Şube Başkanı Ahmet Diril, “Geçen yıl ve bu yıl çıkarılan torba yasalarda bu kahramanların isimlerinin dahi zikredilmemiş olması bizi çok derinden üzmüştür” dedi.

58 AVCI CEZA YEDİ

Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, 2014 yılı içerisinde 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’na uymayan 58 avcıya 22 bin 566 lira idari para cezası uygulandığını söyledi.

VALİDEN TOGAR’A VEDA ZİYARETİ

Diyarbakır’a atanan Samsun Valisi Hüseyin Aksoy veda ziyaretleri kapsamında Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar’ı makamında ziyaret etti.

VALİ AKSOY’DAN TÜRKOĞLU’NA ZİYARET

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu’nu ziyaret ederek, “İlimizde gerçekleştirmiş olduğumuz tüm projelere büyük oranda katkı sağlayan YEDAŞ ailesine teşekkür ediyorum” dedi.

“OKUMUYORUZ, SEYREDİYORUZ”

Yaklaşık 53 milyon yetişkinin yaşadığı Türkiye’de günlük 5 milyon gazetenin satıldığını belirten Basın İlan Kurumu Samsun İl Müdürü Mustafa Bayraktar, “1981-2003 yılları arasında yüzde 100 artış gösteren gazete satışları son 10 yılda maalesef yüzde 10 civarında artış göstermiştir” dedi.