Haber Gazetesi

BAYAN ÖĞRETMEN TÜFEKLE KENDİNİ VURDU BALDIZA ŞANTAJLA TECAVÜZ İDDİASI "PARTİNİN İSMİ DEĞİŞMEDİ” SANAYİ ESNAFI YOL KAPATTI 15 YAŞINDAKİ KIZ KURTARILAMADI “YEREL YÖNETİCİLER SÖZLERİNİ YERİNE GETİRMELİ” İŞ YERİNE SİLAHLI SALDIRI HASTA BAKICI HASTA KADINA TECAVÜZ ETTİ KARADENİZ'DE CAN PAZARI ”TÜRKİYE HIZINA HIZ KATACAK” 500 KM BETON YOL YAPILACAK EKPSS tercihleri yarın alınmaya başlanacak BÜYÜK TÜRKİYE YÜRÜYÜŞÜNÜN ARİFESİNDEYİZ “DAVUTOĞLU, YENİ BAŞLANGICIN HABERCİSİ" CHP MYK Toplandı Görmez din eğitiminin önemine işaret etti Lise nakillerinde paniğe gerek yok Ateşkesin detayları ortaya çıkmaya başladı AMİSOS TEPESİ'NE ZİYARETÇİ AKINI Sayın Davutoğlu emanetçi değildir İNCE SAMSUN'DA CEZA YERİNE LEBLEBİ MUHARREM İNCE RİZE'DE ZİHİNSEL ENGELLİ GENCİN CESEDİ BULUNDU BAŞKAN GÜMRÜKÇÜOĞLU’NDAN “HAVUZ” AÇIKLAMASI BULUTLARIN ÜZERİNE ASFALT SERİYORLAR KARAYAKA KOYUN ISLAH PROJESİ "KAYNAKLARIMIZ 275 MİLYON'A YETER" Yabancı liderler devir teslim töreni için gelmeye başladı İslam dünyası eyleme geçmeli Eylül'de 101 bin sınıf daha "akıllanacak" SAMSUN ZAFER BAYRAMI'NA HAZIRLANIYOR Aşırı sıcaklarda nasıl beslenilmeli? Dışişleri Bakanlığı, vatandaşları Yemen konusunda uyardı Sokak köpeğinden çevre dersi BTK'dan Twitter açıklaması iPhone 5 kullanıcıları dikkat! Kahvaltıyla ilgili ezber bozan araştırma SU KANALINA DÜŞEN GENÇ KIZ VATANDAŞLAR KURTARDI BU KEZ HES İSTEYENLER GÖSTERİ YAPTI YANGINDA BİR ÇOCUK HAYATINI KAYBETİ OTOMOBİL VE DOLMUŞ ÇARPIŞTI: 11 YARALI ÇOCUKLAR SÜS HAVUZUNDA SERİNLİYOR SERİNLEMEK İÇİN YEŞİLIRMAK'A 1 KİŞİ BOĞULDU AMASYA POLİSİNDEN ESRAR OPERASYONU 56 ARAÇ VE 52 ESNAFA KALDIRIM CEZASI YAŞLI ADAMIN EMEKLİ MAAŞINI ÇALDILAR HASTANE İNŞAATI DEVAM EDİYOR HOPA’DAN İSTANBUL’A KÜREK ÇEKİYOR GAZZE’YE İLAÇ VE BEBEK MAMASI MEDİCANA RÜYA ÇOCUKLARI AĞIRLADI Rus doktorlar başardı Kalıcı ateşkes kayda değer bir adım İşgali sona erdirecek müzakerelere dönülmeli Gaz konusu şu an çıkmazda Gazzeliler "direnişin zaferini" kutluyor Gazze'de kalıcı ateşkes sağlandı Bu asla bir veda değildir SIKINTI VAR DESTEK YOK GELMEK İÇİN CAN ATIYOR Borçlar ödendi Giresun taktiği Alver'den ziyaret Hedefleri Süper Lig Türkiye Kupası Samsun'un İLK MAÇLAR ZOR OLUR Savunmada rekabet UMAR'A SÜPER TEKLİF Güzel başlamak istiyoruz HAVUZUN KEYFİ BAMBAŞKA ÖNCE DERS SONRA FUTBOL BAŞKANDAN YABANCI MÜJDESİ EĞİTİMDE KALİTE ARTACAK Esnaf yeni cadde istiyor SAMSUN - ORDU BİRLİKTELİĞİ O UCUBELER NE OLACAK ? ÇAKMAK BARAJI S.O.S VERİYOR Boşuna olmuyor...

SENDİKALARDAN 'ZAM' TEPKİSİ

Yaklaşık 2.6 milyon memur ile 1 milyon 900 bin memur emeklisini ilgilendiren, memur sendikaları ile hükümet arasında devam eden toplu sözleşme görüşmelerinde, sendikalardan tarafından hükümetin önerdiği yüzde 3+3'lük artış talebine memur sendikaları tepki gösterdi

Güncel - 08 Ağustos 2013, Perşembe
Memur-Sen, Kamu-Sen ve KESK'in masaya oturarak hükümet ile yürüttüğü toplu sözleşme görüşmelerinde sendikaların taleplerini sunmalarının ardından, hükümetten de zam önerileri geldi. Hükümetin, ilk olarak kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarının hesaplanmasında kullanılan aylık katsayı, taban aylık katsayısı ve yan ödeme katsayısı ile sözleşme ücretlerinin 2014 Ocak ve Temmuz aylarında yüzde 3 3, 2015 Ocak ve Temmuz aylarında da yüzde 3 3 oranında artırılmasını istemiş, ikinci önerisinde ise 2014 yılı için taban aylığı tutarında 100 lira brüt artış yapılması, kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarının hesaplanmasında kullanılan aylık katsayı, taban aylık katsayısı ve yan ödeme katsayısı ile sözleşme ücretlerinde 2015 Ocak ve Temmuz aylarında ise yüzde 3 3 oranında artış yapılmasını önermişti. Hükümet tarafından yapılan zam ve iyileştirme önerilerine sendikalardan tepki geldi.
 
HÜKÜMET DALGA GEÇİYOR
Hükümet tarafından önerilen zam oranlarının, 'Hükümetin önerisi, memura ve emeklilerine teklif değil tehdittir' diyen, KESK Dönem Sözcüsü Müşfik Veysel Erdoğan, " Hükümet kamu emekçileri ile dalga geçmeye devam ediyor. Bu öneriler teklif değil tehdittir. İşveren, 2 milyon 600 bin kamu emekçisine ve 1 milyon 900 bin kamu emekçisi emeklisine ne vaat ediyor? Yıl bazında yüzde 3 3 maaş artışı. Kimse kamu emekçilerini, emeklileri kandırmaya kalkmasın. Maaşlarda yüzde 3 3 artış yıllık bazda toplam  yüzde 6 artışa değil, yüzde 4,54’e tekabül eder. Hükümet kendi iktidarında yarattığı çağdaş kölelik sistemi 4/C ‘lilere ne vaat ediyor? Tüm sendikaların, konfederasyonların ortaklaştığı  ‘Köleliğe son verin, 4/C’lieri kadroya alın’ talebine kulaklarını tıkayarak kısmi bile sayılmayacak iyileştirme teklif ediyor. Kamu işveren heyetinin ciddiyetten yoksun teklifi karşısında diğer sendika ve konfederasyonları da tekrar göreve çağırıyoruz. Diğer konfederasyonlar eğer toplu sözleşme masasında hükümetin teklifi karşısında gösterdikleri tepkide samimi ise kendilerini sözlerinin gereğini yerine getirmeye, hükümetten icazet beklemeye değil kamu emekçilerinin iradesine sahip çıkmaya davet ediyoruz" dedi
 
TİYATROYU KABUL ETMİYORUZ
Türk Enerji-Sen Orta Karadeniz Şube Başkanı Şuayip Deniz Demir ise, "Hükümetin, 2014 yılı için toplam 175 lira, 2015 yılı için % 3 3 olarak getirdiği teklif, masada yetkili sendika olarak oturan Memur-Sen tarafından kabul görmüştür. Başbakan’ın, 'Toplu Sözleşmeler bayramdan önce bitirilsin' talimatından sonra, Memur-Sen’in kayıtsız şartsız gelen teklifi kabul etmesi çok manidardır ve ne olduklarını artık herkes görmüştür. 4/C’li çalışanların kadro sorunu görüşülmemiş, gündelik zam ve ödemelerle sorun ötelenmiştir. Yapılan seyyanen zamların ne olduğu açıktır, memurun emeklilik sorununa dair bir adım bile atılamamıştır. Sonuca baktığımızda memur, meydanlara bile inemeden kapalı kapılar arkasında yapılan görüşmelerle sözde yetkili sendika tarafından masa başında satılmıştır. Böyle toplu sözleşmeyi de böyle bir tiyatroyu da kabul etmiyoruz” diye konuştu.
 
Ersin DEMİR

Yorum Yazın


Yorumlar Yorum


AMİSOS TEPESİ'NE ZİYARETÇİ AKINI

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin kente kazandırdığı Amisos Tepesi'ndeki tümülüsleri ziyaret edenlerin sayısı günden güne artıyor.

"KAYNAKLARIMIZ 275 MİLYON'A YETER"

Prof. Dr. Yusuf Demir, "Türkiye bir tarım ülkesidir ve kalkınması tarım ve tarıma dayalı sanayi ile mümkün olacaktır. Ülkemiz tarımında gerekli reformlar yapılabilirse mevcut kaynaklarımız değil 75 milyonu, 275 milyonu besleyecek yeterlilik ve niteliğe sahiptir" dedi.

SAMSUN ZAFER BAYRAMI'NA HAZIRLANIYOR

Samsun’da 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 92. yıl dönümü ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü münasebetiyle düzenlenecek olan törenin provası yapıldı.


O UCUBELER NE OLACAK ?

Mimarlar Odası Şube Başkanı İshak Memişoğlu, Samsun'a estetik görünüm kazandırmak için kent silüetini bozan yapıları kaldıracaklarını açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'a, "Katlı yol gibi ucubeleri de kaldıracak mısınız?" diye sordu

ÇAKMAK BARAJI S.O.S VERİYOR

Samsun'un su ihtiyacını karşılayan Çakmak Barajı'nda su seviyesi düşerken, ESM Şube Başkanı Erdoğan, 6 aylık suyun boşa akıtıldığını iddia etti. SASKİ yetkilileri ise konunun 2 yıl önce Valilik talimatıyla gerçekleştiğini belirtti

Boşuna olmuyor...

Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Necdet Uzun yazdı...

TÜRKÇE KURSUNU TAMAMLADILAR

Uluslararası öğrenciler Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Türkçe Öğretim Merkezi tarafından verilen Yaz Türkçe Kursu’nu tamamlayarak katılım belgelerini aldılar.

KOMUTAN ŞEHİT AİLESİNİ ZİYARET ETTİ

Van'ın Çatak ilçesinde 1989 yılında şehit düşen Jandarma Er Hakkı Keskin’in Bafra'da ikamet eden ailesini ziyaret eden Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Yavuz Bülent Kahveci, “Bu vatan için evlat vermişsiniz, bundan daha büyük bir şey yok” dedi.

KORE GAZİSİ TÖRENLE UĞURLANDI

Samsun’un Bafra ilçesinde vefat eden 85 yaşındaki Kore Gazisi Hasan Mutlu, askeri törenle son yolculuğuna uğurlandı.

SAMSUN YAMAÇ PARAŞÜTÜ'NE HAZIRLANIYOR

Yamaç paraşütçüleri Canik'te buluşuyor. Bu yıl 2.'si düzenlenecek şenlikte Türkiye'nin değişik bölgelerinden 40 yamaç paraşütçüsü Canik'te uçuş gerçekleştirecek.