HaberlerSamsun Haberleri50 yıldır aynı 'altın' hikayesi

50 yıldır aynı 'altın' hikayesi - Samsun Haberleri

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, Türkiye'de son 50 yıldır yastık altında saklanan altınların ekonomiyi geliştireceği hikayelerinin anlatıldığını ifade ederek, ''Son 4 yıldır hazinenin böyle bir uygulaması vardı. Ama neden 4 yıldır Türkiye ekonomisi uçmadı?' dedi.

50 yıldır aynı 'altın' hikayesi

Samsun Kuyumcular Odası BaşkanıSalih Özman, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in yastık altında bulunduğu tahmin edilen 100 milyar dolarlık altını ekonomiye kazandırmayı amaçlayan Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası ihracında talep toplama işlemleri hakkındaki açıklamasını değerlendirdi. Özman, Türkiye'de son 50 yıldır yastık altındaki altınların hazine tarafından toplandığını ancak bu altınların ekonomiyi uçurmadığını söyledi.

EKONOMİYİ UÇURMUYOR

50 yıla yakın zamandır yastık altındaki altınların Türkiye ekonomisine girmesiyle, ekonominin gelişmiş ülkeler seviyesini çok kısa sürede yakalayacağının iddia edildiğini kaydeden Özman, "50 senedir bu hikayeleri dinliyoruz. Son 4 yıldır da hazinenin böyle bir uygulaması vardı. Ama neden 4 yıldır Türkiye ekonomisi uçmadı? Bu paranın bir kısmını hazinede kullandılar, bir kısmını da sanayiciye kredi olarak verdiler. Devlet, nakit miktarı yeterli olmadığı için kredi garanti fonu kurdu. Yastık altındaki altın ekonomiyi uçurmuyor. Ben 2.5 ton altının yastık altında olduğunu düşünmüyorum. 4 yıldır da altın toplanıyor ama sadece yeni evli çiftler altınlarını veriyor, 50 yaşın üstündekiler altınlarını bankalara vermiyorlar. Üstelik şu anda alınan altına hangi tür faiz uygulayacaklar bilmiyoruz. Elbette sanayicimiz krediye ne kadar çabuk ulaşırsa o ekonomi daha hızlı büyür" ifadelerini kullandı.

O PARALAR ÇARÇUR OLABİLİR

Altın mevduatı toplamanın Türk lirası mevduatı toplamaktan daha tehlikeli olduğunu savunan Özman, "Vatandaşın cebinden toplanan paralar, devletin borcu olarak hazinenin kaleminde yazıyor. Ekonomide bir sıkışıklık olursa, hükümet harcamalarını yapamazsa veya önümüzde fiziki savaş korkusu var, böyle işlerde kullanılacaksa bu paralar çarçur olmuş demektir. Vatandaşa bir şey olmaz ama devlet fakirleşir. Devlet altına karşı verdiği tahvillerde daha yüksek bedeller ödemek zorunda kalır. Çünkü ülkemizde ekonomi bozulursa altının gram fiyatı artar. Dünyada şu anda altın fiyatları düşüyor ama Türkiye ekonomisi risk altında olduğu için döviz kurlarında yükseliş var ve altın da pahalanıyor. Bu altınlar yamalı bohçaya dönmüş bütçeye destek için kullanılırsa ekonomi daha da bozulur. Ülkemiz aldığı 1 lira yerine 5 lira borçlanır" diye konuştu.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}