HaberlerEskişehir HaberleriDevlet Hastanesinde nefes kesen tatbikat

Devlet Hastanesinde nefes kesen tatbikat - Eskişehir Haberleri

Eskişehir Devlet Hastanesinde gerçeği aratmayan nefes kesen bir tatbikat yapıldı.

Devlet Hastanesinde nefes kesen tatbikat

Tatbikata Eskişehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Tunga Barçın ve hastane yöneticileri İl Sağlık Müdürlüğü UMKE, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri katıldı. Meydana gelebilecek KBRN (kimyasal-biyolojik-radyasyon-nükleer) olaylarına karşı alınacak önlemleri planlamak ve farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen tatbikat senaryosu kapsamında, hastanenin Acil Servis KBRN ünitesinde özel KBRN kıyafet ve teçhizatı giymiş Acil Servis personeli tarafından uygulamalı KBRN tatbikatıyla başlandı. Meydana gelen deprem nedeniyle çalıştıkları fabrikada meydana gelen patlama sonucu kimyevi maddeye maruz kalmış bir çalışanın hastaneye getirileceği bilgisi alındı ve KBRN personeli hemen hazırlıklara başladı. Hastaneye gelen vatandaş, KBRN prosedürü başlatılarak, KBRN ünitesinin önünde karşılandı. Yatırılarak dekontaminasyonu yapıldıktan sonra acil servise alındı ve tedavisine başlandı. Sonra ekip üyeleri tarafından araç yıkama makinesi ile vatandaşın geldiği sivil araç yıkanarak, dekontaminasyon tamamlandı ve acil servis normal işleyişi devam ettirildi.
Ardından deprem ve yangın tatbikatına geçildi. Tatbikat senaryosu gereği alarm düğmesine basılmasıyla birlikte olay yerine güvenlik personeli intikal ederek olaya müdahale edildi. İlgili ekipler (Hastane Afet Planı Ekibi, Eskişehir UMKE, İtfaiye, 112 Ambulans) aranarak olay yerine gelmesi sağlandı. Olay yerinde gerekli güvenlik tedbirleri alındı ve doğal gaz vanaları kapatıldı. Asansörle tahliyeler sona erdiğinde ise elektrikler kesildi. Meydana gelen deprem nedeniyle hasta ve personellerin anonslar eşliğinde panik yapmadan tahliye edilmeleri sağlandı. Yaralananlar 112 acil ambulans ekipleri tarafından tespit edilerek alındı. Bu arada çıkan yangın nedeniyle 4. kattaki dumandan etkilenen ve aşağıya inemeyen afetzedeler itfaiyenin kurtarma tüneli ile aşağıya alınması dikkat çekti. Aşağı kattaki inemeyenler ise itfaiye merdiveni ile güvenli bir şekilde alındı. Afet çadırlarında bekleyen sağlık personeli tarafından ilk müdahaleleri yapılan hastaların tahliyeleri Eskişehir UMKE tarafından gerçekleştirildi. Tahliyenin tamamlanmasından sonra itfaiye ekibi soğutma işlemi gerçekleştirdi. Son olarak Yangın Söndürme tatbikatı yönetici ve sağlık çalışanları tarafından uygulamalı olarak gerçekleştirildi.
Genel Sekreter Barçın, 'Yapmış olduğumuz tatbikatta amacımız, hastanelerimizin deprem, yangın, sel ve sanayi bölgesi içerisindeki muhtemel teknolojik afetlere karşı hazırlıklı olmak ve afet durumunda can ve mal kaybını en aza indirmektir' dedi.

Devlet Hastanesinde nefes kesen tatbikat

SIRADAKİ HABER
}