HaberlerErzurum haberKronik dişeti hastalığı kalp hastalığının birinci derece habercisi

Kronik dişeti hastalığı kalp hastalığının birinci derece habercisi - Erzurum haber

Diş Doktoru Dündar Dündar Özbaylar, kronik dişeti hastalığının önemsenmesi ve gerekli tedavi uygulanmasının son derece önemli olduğunu belirterek, 'Genel veriler, kronik dişeti hastalığının hem erkek, hem de kadınlarda ülkenin birinci sıradaki ölüm nedeni olan kalp hastalığının ilerlemesinde rol oynayabileceğini göstermektedir.' dedi.

Kronik dişeti hastalığı kalp hastalığının birinci derece habercisi

Ülkemizde her geçen yıl dişeti hastalığının yaygınlaştığını ifade eden Diş Hekimi Dr. Dündar Özbaylar, 'Dişeti hastalığı ağzınız dışındaki dinamikleri de etkileyebilen bir bakteriyel enfeksiyondur. Kalp hastalığındaki teorilerden biri şu ki, dişeti hastalığı kan dolaşımında ve kan damarlarında yağ birikintilerine tutunan bakterileri besleyebilmektedir. Bu durum kan pıhtılaşmasına yol açabilir ve kalp krizine neden olabilir. Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanlığı Ağız Sağlığı Raporu, iyi bir ağız sağlığının genel sağlığın önemli bir parçası olduğunu belirtmektedir. Bu nedenle, mutlaka uygun şekilde dişlerinizi fırçalayıp diş ipi kullanın ve düzenli olarak yılda iki kere diş hekiminize gidin. Ağız sağlığınızı en iyi şekilde korumak için yapılacaklar şunlardır:
Ağız bakım uygulamalarını aksatmayın ve ağız sağlığınızı koruyun. Bunu yapmak için, her gün dişlerinizi en az iki kere fırçalayıp diş ipi kullanmalı ve yılda iki kere düzenli olarak diş hekiminize gitmelisiniz. Diş hekiminize bir kalp probleminiz olduğunu muhakkak söyleyin. Doktorunuz ve diş hekiminizin talimatlarını dikkatle izleyin, antibiyotik gibi reçeteyle yazılan ilaçları belirtildiği şekilde kullanın. Kalp hastalığınız varsa, kalbin iç yüzeyi veya kapakçıklarla ilgili bakteriyel endokardit yaratma riskine sahip olabilirsiniz. Ağzınızda her kanama olduğunda, belli ağız bakterileri kan dolaşımına geçebilir ve mevcut bir kalp problemi veya kalple ilgili bir durum nedeniyle zayıflamış olan dokulara veya problemli kalp kapakçıklarına yerleşebilir. Bu durumlarda, enfeksiyon, kalp kapakları veya dokusuna zarar verebilir veya doku kaybına yol açabilir.' diye konuştu.SIRADAKİ HABER
}