HaberlerBilecik HaberleriHayvan barınağı bu sefer kedi, köpek sesinin yanı sıra çocuk sesleri çınlattı

Hayvan barınağı bu sefer kedi, köpek sesinin yanı sıra çocuk sesleri çınlattı - Bilecik Haberleri

Sokak Hayvanları Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezini gezen 200 minik öğrenciler, kedi ve köpekler için getirdikleri mamaları vererek hayvanları sevdi.

Hayvan barınağı bu sefer kedi, köpek sesinin yanı sıra çocuk sesleri çınlattı

Bilecik Belediyesi ve Bilecik Orman İşletme Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü programı düzenlendi. Program kapsamında 200 aşkın minik öğrenci sokak hayvanları ziyaretinde kedi ve köpekler için getirdikleri mamaları vererek, hayvanları sevdi. Etkinliklere; Bilecik Vali Yardımcısı Hıdır Kahveci, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Bursa 2. Bölge Müdürü Mustafa Bulut, Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Tetik, Bilecik Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Başkanı Sühendan Senger, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü Bilecik Şube Müdürü Nezir Ayhan, Veteriner İşleri Müdürü Nedret Avcı, öğretmen ve öğrenciler katıldı ilecik Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Nedret Avcı öğrencilere; sokak hayvanları tedavi ve rehabilitasyon merkezindeki faaliyetler ve hayvanlara yönelik gerçekleştirilen hizmetler hakkında öğrencilere bilgiler aktardı.
'Hayvanları Koruma kanunları ülkemizde olduğu gibi dünyada da önemli'
Programda bir konuşma yapan Bursa 2. Bölge Müdürü Mustafa Bulut, Bilecik Belediyesi ve Bilecik Orman İşletme Müdürlüğü işbirliğinde Bilecik'e can dostlarımız olan hayvanlara yönelik güzel bir tesisin yapıldığını belirterek; ''Bugün 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü. Dünyayı birlikte paylaştığımız gösterme adına gerçekten önem verilmesi gereken bir konu. Dünyada insan olarak nüfusumuz artarken, hayvan popülasyonu ve nüfusu azalıyor. Onun için Hayvanları Koruma kanunları ülkemizde olduğu gibi dünyada da önemli. Bilecik ilinde bugün güzel ve anlamlı bir program gerçekleştiriliyor. Bilecik Belediyesi ve diğer ilçelerimizde bulunan tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde can dostlarımız için güzel hizmetler veriliyor. Onun için ben bu çalışmalar dolayısıyla belediye başkanlarımız ve çalışanlarına teşekkür ediyorum'' ifadelerini kullandı.
Vali Yardımcısı Hıdır Kahveci de, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla güzel bir etkinliğin gerçekleştirildiğini belirterek, düzenlenen programda emeği geçenlere teşekkür etti.
''Can dostlarımız olan hayvanlar ile hayatı birlikte paylaşmayı öğrenmeliyiz''
Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Tetik ise; belediye olarak Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında belediyelere ve diğer kurumlara yönelik önemli vazifelerin düştüğünü belirterek; ''Bilecik Belediyesi olarak bizler de bu kanun kapsamında üzerimize düşen görevleri diğer ilgili kurumlarla birlikte en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Belediye olarak bu anlamda en önemli ve sıkıntılı konularla bizler maruz kalıyoruz. Maalesef insanlarımız, dünyayı bazen sadece kendileri için bir yaşam alanı olarak görebiliyorlar. Bununla birlikte sokak hayvanlarının yaşam şartları ve olması gereken konularda bazen yanlış tepkilerde bulunuyor. Örneğin bizlere çok telefonlar geliyor ve sokaktaki hayvanların neden bir yerde toplanmadığını soruyorlar. Yani basında ilgili kurumlar ve bizlerden çeşitli bilgilendirmeye yönelik açıklamalar gelmesine rağmen bu tür tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde hayvanların toplandığını ve ömürlerinin burada geçirdiğini düşünmeleri gibi yanlış bir durum var. Oysa ki burada sokak hayvanlarının gerekli tedavi ve iyileştirilmeleri yapılıyor ve tekrar yaşam alanlarına gönderiliyor. Yani bizlerin insanlar olarak hayvanlar ile aynı ortamı paylaşmayı öğrenmemiz gerekiyor. Bu anlamda bugün de bunun anlaşılması ve bu yönde farkındalığın oluşması için etkinlikler düzenledik ve öğrencileri ağırladık. Çocuklarımız burada sokak hayvanları ile bir araya geldiler ve onları sevdiler' dedi.
Veteriner Hekim Nedret Avcı ise; Hayvanları Koruma Günü kapsamında 200'ü aşkın öğrenciyi ağırladıklarını ve onlara günün anlam ve önemine ilişkin bilgilendirmelerde bulunduklarını kaydetti. Sokak hayvanları ile bol, bol fotoğraf çektiren öğretmen ve öğrenciler, sokak hayvanları için büyük işlevler gören tesisi şehre kazandırdığı için Belediye Başkanı Selim Yağcı ve belediye çalışanlarına teşekkür etti.
Program sonunda törene katılan protokol üyeleri tarafından öğrencilere çeşitli hediyeler takdim edilirken, meyve suyu ve kek ikram edildi.

Hayvan barınağı bu sefer kedi, köpek sesinin yanı sıra çocuk sesleri çınlattı

SIRADAKİ HABER
}