HaberlerKayseri haberTüketiciler Birliği Kayseri Büyükşehir Belediyesine dava açtı

Tüketiciler Birliği Kayseri Büyükşehir Belediyesine dava açtı - Kayseri haber

Tüketiciler Birliği (TB) Genel Merkezi, Kayseri Büyükşehir Belediyesine, geçen hafta şehir içi ulaşım ve ilçelere yapılan toplu taşıma zammının iptali için dava açtı.

Tüketiciler Birliği Kayseri Büyükşehir Belediyesine dava açtı

Bölge İdare Mahkemesi önünde TB Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte konuyla ilgili basın açıklaması yapan Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, tüketicilerden gelen şikayetler dolayısıyla, zammı hukuksuz buldukları için konuyu Yargıya taşımaya karar verdiklerini söyledi. Zamla ilgili şikayetler üzerine yaptıkları incelemede, 20 ay önce de zam yapıldığını gördüklerini, son yapılanla birlikte toplam zam oranının yüzde 80'i bulduğunu belirten Gelen Başkan Mahmut Şahin, 'Büyükşehir Belediyesinin 20 ay önce yapılan bir zamma rağmen 20 ay sonra zam yapmasının nedenini, birden yüzde 80 gibi bir zam yapılırsa çok tepki ikiye bölmek ve böylece dikkat çekmemek olarak algıladık. Kendilerini tebrik ediyorum, çok akıllıca bir yaklaşım' diye konuştu.

'Kayserinin başka konularda birinci olmasını arzu ederdik'
Yüzde 80 zammın sosyal belediyecilik anlayışına yakışmadığını savunan Genel Başkan Mahmut Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:
'Bu tamamen kâr amaçlı bir ticarethane gibi yönetilme anlayışıdır. Sosyal hizmet sosyal ayıba dönüşmüştür, diyor ve davamızı açıyoruz. Eğer Büyükşehir Belediyesi vatandaşın tepkisini çekmek, Hükumet ve Belediyeden soğutmak gibi bir amaçla bu zammı yapmışsa yüzde 100 isabetli bir yaklaşım olmuştur. Kendilerini tebrik ediyoruz. Yine Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'de ulaşımda en pahalı şehir olmak gibi bir amaçla bunu yapmışsa yine isabetli davranmıştır. Halbuki biz, Kayseri'nin başka konularda birinci olmasını isterdik. Böyle bir birincilik söz konusu oldu.'

'Hata hesap makinesinde ise makineyi üreten firmaya dava açalım'
Genel Başkan Mahmut Şahin, 'Zam yapmaya gerekçe olacak hiçbir şey yokken, böyle bir zammın yapılmasının iki sebebi olabilir: birincisi, muhtemelen hesap makineleri yanlış işlem yapmıştır. Büyükşehir Belediyesinin ilgili biriminde çalışanlara herhangi bir haksızlık yapmak istemiyorum, gücenmesinler. Eğer hesap makinelerinde bir hata ya da kusur varsa, Tüketiciler Birliği olarak biz o hesap makinesi firmasına dava açar, buradaki mağduriyeti oradan gideririz. O konuda Büyükşehir Belediyesine de yardımcı olabiliriz. Ama diğer ihtimali hiç düşünmek istemiyoruz. Yapılan bir zarar, yanlış yatırım ve saire var da, bunlar zamlardan çıkartılmaya çalışılıyorsa bunu da, inşallah Yargıdan dönmesi noktasında Yargıya taşıyoruz' diye konuştu.SIRADAKİ HABER
}