HaberlerSamsun HaberleriTarım için yüzde 50 hibe desteği

Tarım için yüzde 50 hibe desteği - Samsun Haberleri

Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tarımsal sanayiye ve çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesi projelerine yüzde 50 hibe desteği verileceğini belirtti.

Tarım için yüzde 50 hibe desteği

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında tarımsal sanayiye ve ayrıca çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesi projelerine yüzde 50 hibe desteği verilmesine dair tebliğ yürürlüğe girdi. Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, hibe programınınSamsun’a yatırım yapacak olan yatırımcılara, üreticilere ve Türkiye tarımına hayırlı olması temennisinde bulundu.

DOĞAL KAYNAKLAR VE ÇEVRE KORUNACAK

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilecek hibe desteğinin amaçlarından bahseden Kubalı, öncelikle doğal kaynakların ve çevrenin korunmasının dikkate alındığını ifade etti. Kubalı, “Kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması için küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi. Alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, pazarlama altyapısının geliştirilmesi, kırsal ekonomik altyapının ve gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliklerinin artırılması, kırsal toplumda yerel kalkınma kapasitesinin oluşturulmasına katkı sağlamak için yeni teknoloji içeren yatırımların desteklenmesi amaçlanıyor” dedi.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Kubalı, projelerin yatırıma alınması halinde Çiftlik Faaliyetlerinin Geliştirilmesine yönelik yatırımlar ile Bilişim Sistemleri ve Eğitimi Yatırımları için 30 bin TL ve 500 bin TL, hibeye esas proje tutarlarının KDV hariç yüzde 50’sine hibe desteği verilebileceğini belirtti. Kubalı, “Hibe programı kapsamında idari ve mali açıdan kamudan bağımsız, gerçek ve tüzel kişiler ile tarımsal amaçlı kooperatifler, birlikler ile bunların üst birlikleri hibe desteğine başvurabilir. Niteliği yeni tesis olan başvurular sadece kırsal alan ve tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgelerinde yapılması gerekiyor. Hibe programı kapsamındaki başvurular, 13 Eylül 2017 tarihinden itibaren 90 gün içerisinde www.tarim.gov.tr internet adresinden yapılacak. Yatırımcılarımız program kapsamında Samsun il Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü’nden daha detaylı bilgi alabilirler” şeklinde konuştu.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}