HaberlerMersin haberPamukluk Barajı 2018 suluma mevsimine yetiştirilecek

Pamukluk Barajı 2018 suluma mevsimine yetiştirilecek - Mersin haber

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nce Mersin'e yaptırılan Pamukluk Barajı Sulama Projesi ile 184 bin 60 dekar zirai arazi suyla buluşacak.

Pamukluk Barajı 2018 suluma mevsimine yetiştirilecek

Sulama projesinin su kaynağını Pamukluk deresi üzerinde inşa edilmekte olan Pamukluk Barajı oluşturuyor. Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu tipinde inşa edilmekte olan barajın temelden yüksekliği 135 metreyi buluyor. Depolama hacmi ise 282 milyon metreküp olan barajdan hem sulama hem de içme suyu alanında fayda sağlanacak, ayrıca barajdan yılda 68 milyon kilovat saat enerji üretilecek. Barajdan alınacak su ile Tarsus ilçesinde 17 mahalle, Akdeniz ilçesinde 16 mahalle ve Toroslar ilçesinde 4 mahalle olmak üzere 37 mahallede toplam 184 bin 60 dekar arazi sulama suyuyla buluşacak. 4 metre iç çapında 4 bin 618 metre uzunluğunda tünel ve 1 adet regülatörün inşa edileceği sulama projesinde ayrıca 400 kilometreye yakın boru döşenecek. 4 bin 665 adet sanat yapısı ve vanaların inşaat edileceği sulama projesinde bugün itibarıyla yüzde 16 fiziki gerçekleşmeye ulaşıldı. 2018 sulama mevsimine yetiştirilmesi hedeflenen projenin hayata geçmesi ile dekar başına bin 410 TL gelir artışı, milli ekonomiye ise yıllık yaklaşık 260 milyon lira katkı sağlanması öngörülüyor.
Sulama projesinin yaklaşık 150 milyon lira yatırım bedeli ile inşa edildiğini vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 'Bu projenin hizmete alınması ile birlikte bölgede ziraata dayalı sanayi gelişecek olup bu da bölge halkının sosyo-ekonomik olarak gelişim göstermesine olanak sağlayacak ve refah düzeyini artıracak. Mersin'de inşa edilen sulama projeleri ile yeni istihdam alanları açacağız ve çiftçilerimizin bereketine bereket katacağız' dedi.

Pamukluk Barajı 2018 suluma mevsimine yetiştirilecekSIRADAKİ HABER