HaberlerBitlis haberKadınların öğrencilikte geçen staj sigortası

Kadınların öğrencilikte geçen staj sigortası - Bitlis haber

Bitlis Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Sadullah Korkut, emeklilikte başlangıç olarak dikkate alınmayan staj sigortası, doğum borçlanması yapmak isteyen kadın işçilere önemli ölçüde avantaj sağlandığını açıkladı.

Kadınların öğrencilikte geçen staj sigortası

Doğumdan önce staj sigortası bulunan işçi statüsündeki kadınların, borçlanma hakkından yararlanarak emekliliklerini erkene çekebileceklerini belirten Korkut, 'Meslek Liseleri başta olmak üzere, öğrenciliğinde staj yapanların, staj dönemleri emeklilikte sigorta başlangıcı olarak dikkate alınmıyor' dedi.
Konuyla ilgili açıklama YANA Korkut, 'Staj dönemleri, sadece iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı kısa vadeli sigorta primi ödeniyor. Bu da sadece öğrencilerin iş kazası ve meslek hatalıklarına karşı sosyal güvencesini sağlıyor. Staj dönemlerinde uzun vadeli sigorta primi ödenmediği için o dönemde yapılan staj sigortası emeklilikte dikkate alınmıyor. Hal böyle iken, staj sigortası, kadınlara sağlanan 3 çocuğa kadar borçlanma hakkının kullanımı esnasında, kadın işçilere çok büyük avantaj sağlıyor. Doğum borçlanmasından yaralanmak için kanun gereği doğumdan önce sigortalı olması gerekiyor. Ancak kadın sigortalıların, staj dönemindeki çalışması yeterli kabul ediliyor. Öğrencilik döneminde staj sigortasını yapmış olan kadın işçilerimiz, aktif sigortaya başlamadan önceki doğumlar için borçlanma yapabileceklerdir' diye konuştu.
Konuyla ilgili birkaç örnek vererek sözlerine devam eden Korkut, '1995 yılında staj yapmış, 1999 yılında tarihinde doğum yapmış ve 2001 yılında da aktif sigortalı olarak çalışmış kabul edelim. Normal olarak bu kadın işçimizin borçlanma hakkı yok. Ancak bu kadın işçimiz 1999 yılından önce bir tarihte, örneğin 1995 yılında staj sigortası yaptığı için doğum borçlanma hakkından yararlanabiliyor. Kadın sigortalılarımız 3 çocuğa kadar doğum borçlanmasını yapabilmektedirler. Her bir çocuk için 2 yıl hizmet alabileceklerdir. Toplamda 3 çocuk için borçlandığı takdirde 6 yıl hizmet alarak önemli ölçüde avantaj sağlayabileceklerdir' şeklinde sözlerini tamamladı.SIRADAKİ HABER
}