Kısırlık nedenleri nelerdir?

Medical Park Samsun Hastanesi Kadın Doğum ve Hastalıkları Kliniği'nden Opr. Dr. Ahmet Canbaz 'infertilite(kısırlık)' hakkında bilgi verdi. Canbaz, kısırlığın (infertilite) çiftlerin yüzde 13-15'ini etkilediğini söyledi.

Kısırlık nedenleri nelerdir?

Medical Park Samsun Hastanesi Kadın Doğum ve Hastalıkları Kliniği'nden Opr. Dr. Ahmet Canbaz 'infertilite (kısırlık)' hakkında bilgi verdi.

Dr. Canbaz, 'İnfertilite sık görülen klinik bir problemdir ve çiftlerin yüzde 13-15'ini etkilemektedir. Son 30 yılda infertilite alanındaki özellikle de yardımcı üreme tekniklerindeki gelişmeler sonucunda gebelik oranları artmaktadır.1973 yılında Speroff ve Kase'in Klinik Jinekolojik Endokrinoloji ve İnfertilite birinci basıma göre; infertil çiftin de değerlendirilmesinde anamnez, fizik muayene, postkoital test, tubal açıklığın değerlendirilmesi için Ruben testi, HSG, ovulasyon için bazal vücut ısısı değerlendirilmesi, endometrial biyopsi, sperm-antikor testi ve rutin kuldoskopi veya laparoskopi önerilmekteydi. Günümüzde ise bu değerlendirme, semen analizi, ovulasyonun gösterilmesi, overian rezervin değerlendirilmesi, normal uterin kavitenin gösterilmesi ve tubal açıklığın değerlendirilmesi olarak sınırlandırılmıştır' dedi.
Sağlıklı genç çiftler için gebelik elde etme oranının her siklus(adet döngüsü) için yüzde 20-25 oranında olduğunu söyleyen Opr. Dr. Canbaz 'Kümülatif gebelik oranı 6 ay için yüzde 60, 1 yıl için yüzde 86 ve 2 yıl için ise yüzde 92'dir. Bilinen bir üreme patolojisinin olmadığı durumlarda 2 yıl süreyle korunmasız düzenli cinsel ilişkiye rağmen konsepsiyon oluşmadıysa çiftlerin değerlendirme ve tedavisine başlanmalıdır. Ancak, birinci yılın sonunda testler önerilebilir. Daha erken değerlendirme ve tedavi endikasyonları: 1) 35 yaş üstü 2)oligomenore/amenore öyküsü 3)bilinen veya şüphe edilen uterin/tubal hastalık, endometriosis veya azalmış ovaryen rezerv 4)partnerde bilinen veya şüphe edilen supfertilitedir. Değerlendirme, çiftin istekleri, hasta yaşı, infertilite süresi, anamnez ve fizik muayenedeki özel durumlar göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Birçok çalışmada infertilite için farklı sebepler rapor edilmiştir. İnfertilite nedenlerine bakıldığında yüzde 30-40 erkek faktör, yüzde 40-50'sinde kadında problem saptanır. Yüzde 10-15 oranında da kadın ve erkekte herhangi bir patoloji saptanmaz ve bu durum açıklanamayan infertilite olarak değerlendirilir. Kadındaki infertilite nedenlerini yüzde 40 ovulasyon bozuklukları, yüzde 40 tubal patolojiler, yüzde 5-15 endometriosis ve yüzde 5-10 diğer nedenler oluşturmaktadır' diye konuştu.

Opr. Dr. Ahmet Canbaz şu bilgileri verdi: 'İnfertil çiftin ilk değerlendirilmesinde reprodüktif fizyolojinin her komponenti (serviks, uterus, endometrium, overian fonksiyon, fallop tüpleri) anormallikleri tanımlanmak üzere değerlendirilir. Erkek faktör değerlendirmesi, detaylı anamnez ve fizik muayene sonrasında 15 gün arayla yapılmış semen analizini içermektedir. Birinci basamakta infertilitenin araştırılması için yapılması gerekli testler; erkek infertilitesi için semen analizi ve kadın infertilite değerlendirilmesinde değerlendirilmesin de, overyan fonksiyon için siklusun 1-3. günleri bazal hormon düzeyi tayini (FSH, LH), midluteal progesteron (beklenen menstrüasyondan 7 gün önce), prolaktin ve tiroit fonksiyon testleri, hiperandrojenizm bulguları mevcut hastalarda testesteron düzeyi, servikal sitoloji ve chlamidya trachomatis taraması önerilmektedir. Pelvik görüntülemenin (ultrasonografi ve histerosalpingografi) ikinci basamak merkezlerde değerlendirilmesi önerilir.'

Dr. Ahmet Canbaz açıklamasını şöyle tamamladı: 'Sonuç olarak, infertilite değerlendirmesi sırasında, çiftler infertilite problemini paylaştığından, ayrı ayrı bireyler olarak değerlendirilmelidir. Değerlendirmede ilk basamak öykü ve fizik muayenedir. İnfertil kadın değerlendirilirken, serviks, uterus, endometrium, ovaryan fonksiyon, fallop tüpleri veya peritonu içeren reprodüktif fizyolojinin her komponentinin değerlendirilmesi gerekir. Erkek faktör araştırılması için semen analizi yapılmalıdır.'EN ÇOK OKUNANLAR

Son prova Samsunspor'un

1 Son prova Samsunspor'un

İpekoğlu şaka yapmış... Vali bey söz verdi

2 İpekoğlu şaka yapmış... Vali bey söz verdi

Samsunspor'da gizemli aday ortaya çıktı... Vazgeçtiler

3 Samsunspor'da gizemli aday ortaya çıktı... Vazgeçtiler

Otomobil tıra arkadan çarptı: 2'si ağır 4 yaralı

4 Otomobil tıra arkadan çarptı: 2'si ağır 4 yaralı

(Özel haber) Tartıştığı babasını boğazını keserek öldürdü

5 (Özel haber) Tartıştığı babasını boğazını keserek öldürdü

Trabzonspor'un yeni transferi Novak İstanbul'da

6 Trabzonspor'un yeni transferi Novak İstanbul'da

Muğla'da deprem

7 Muğla'da deprem

Malatya'da silahlı kavga: 1 ölü, 1 yaralı

8 Malatya'da silahlı kavga: 1 ölü, 1 yaralı

Midyat'ta zehir taciri 2 kişi gözaltına alındı

9 Midyat'ta zehir taciri 2 kişi gözaltına alındı

Adana'da bir kişi karısı tarafından bıçaklandı

10 Adana'da bir kişi karısı tarafından bıçaklandı


SIRADAKİ HABER