HaberlerParis HaberleriFransa Cumhurbaşkanı Macron'dan Irak ile IKBY arasında arabuluculuk teklifi

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan Irak ile IKBY arasında arabuluculuk teklifi - Paris Haberleri

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin yaptığı bağımsızlık referandumunun ardından bozulan ilişkileri düzeltmek için IKBY ile Irak arasında arabulucu rolü oynamaya hazır olduğunu söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan Irak ile IKBY arasında arabuluculuk teklifi

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Irak Başbakanı Haydar İbadi ile Paris'te basın ortak toplantısı düzenledi. İbadi ile Irak'ın DEAŞ'a karşı yaptığı mücadeleden Irak ekonomisini yeniden inşaya kadar geniş kapsamlı bir görüşme gerçekleştiren Macron, 25 Eylül'de Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin yaptığı bağımsızlık referandumunun ardından bozulan ilişkileri düzeltmek için IKBY ile Irak arasında arabulucu olmayı teklif etti.
Macron, Fransa'nın diğer ülkeler gibi bağımsızlık referandumunun ardından Irak Kürtlerinin durumu hakkında endişe duyduğunu belirterek, Fransa'nın Irak'ın toprak bütünlüğünü ve istikrarını ve bölgesel istikrarı desteklediğini söyledi. Kuzey Irak'la yakın bağları bulunduğunu kaydeden Macron, tek yolun uzlaşma olduğunu belirterek, Fransa'nın aktif olarak arabulucuğa katkıda bulunmaya hazır olduğunu söyledi.
IKBY yönetiminin 25 Eylül'de yaptığı bağımsızlık referandumundan sonra Irak ile IKBY arasında ilişkiler durma noktasına gelmişti. Türkiye ve İran referandumu tanımadıklarını belirtmişti. Irak hükümeti, IKYB'den sınırların ve hava limanların yönetimini teslim etmesini istemişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’dan Irak ile IKBY arasında arabuluculuk teklifi

SIRADAKİ HABER
}