HaberlerSamsun HaberleriTüketiciye 'Korsan elektrikçi' uyarısı

Tüketiciye 'Korsan elektrikçi' uyarısı - Samsun Haberleri

Samsun Elektrikçiler ve Elektronikçiler Odası Başkanı Osman Saka, piyasada iş yapan 'korsan elektrikçilere' dikkat edilmesi uyarısında bulunarak, 'Elektrik işini, bilen insanlara yaptırmak gerekiyor' dedi.

Tüketiciye 'Korsan elektrikçi' uyarısı

Samsun Elektrikçiler ve Elektronikçiler Odası BaşkanıOsman Saka, korsan elektrikçiler ve elektrikli cihaz konusunda uyarılarda bulundu.

ELEKTRİKLİ CİHAZLARA DİKKAT

Elektriğin hayatın önemli bir parçası olduğunu, fakat bilinçsiz kullanımlarda kötü durumlarla karşı karşıya kalınabileceğini belirten Saka, "Özellikle kış aylarında sık kullandığımız cihazlar konusunda dikkatli olmamız gerekiyor. Elektrik sobası, elektrikli battaniyeler sık kullandığımız cihazlar arasında. Bunlar elektrik yükünün fazla olduğu cihazlar. Ara kablosunu bu cihazlarda sık kullanıyoruz. Bunlar için kalın kablolar tercih edilmeli. Kablonun ucuzuna aldanmamalıyız, çünkü çok daha pahalıya mal olabilir. Yine ara kabloları sarılı kullanmamalıyız. Açık haldeki bir kablodan yüzde 60 daha fazla bir ısıya sebep olabiliyor. Elektrikli battaniyelerin de sabaha kadar açık bırakılmaması, cep telefonlarında ise uzun süreli şarjlardan kaçınılması çok önemli. Tüketicilerin dikkatli olmasında yarar var" diye konuştu.

KÜÇÜK HESAPLAR YAPILMAMALI

İnsanların zaman zaman elektrik işlerini uzman olmayan kişilere yaptırdığını belirten Saka, "İnsanlarımız zaman zaman işin ehli olmayan, korsan elektrikçilere iş yaptırıyor. Biz bunlara her zaman karşı çıkıyoruz. Elektrik işinde üçün-beşin hesabı yapılmamalı. Bu tür durumlarda büyük zararlar olarak çıkabilir. Odamın kayıtlı üyesi olsun ya da olmasın, elektrik işlerini kayıtlı işyeri bulunan, işini bilen insanlara yaptırmak gerekiyor. Buna mutlaka dikkat edilmeli" ifadelerini kullandı.

Barış BUDANOĞLU

SIRADAKİ HABER
}