HaberlerParis HaberleriIrak Başbakanı Haydar İbadi:

Irak Başbakanı Haydar İbadi: - Paris Haberleri

Irak Başbakanı Haydar İbadi, 'Irak'ın Fransa'yla olan ilişkisi, bölgede güven ve istikrarın sağlanmasına yardımcı olabilir' dedi.

Irak Başbakanı Haydar İbadi:

Irak Başbakanı Haydar İbadi, IKBY yönetiminde yapılan bağımsızlık referandumunun ardından ilk yurt dışı gezisini Fransa'ya gerçekleştirdi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Irak Başbakanı Haydar İbadi, Paris'te basın ortak toplantısı düzenledi. İbadi Fransa'yı arabuluculuk yapmaya davet ederek, 'Irak'ın Fransa'yla olan ilişkisi, bölgede güven ve istikrarın sağlanmasına yardımcı olabilir' dedi.

'Silahlı bir çatışma istemiyoruz'
Kuzey Irak'la çatışma istemediğine değinen İbadi, 'Silahlı bir çatışma istemiyoruz. Herhangi bir çatışma ve düşmanlık istemiyoruz. Federal otorite hakim olmalı ve kimse otoriteyi ihlal edemez' şeklinde konuştu. Peşmergeye çağrıda bulunan İbadi, 'Peşmerge güçlerine sesleniyorum. Bizimle birlikte çalışın. DEAŞ'tan geri alınan yerlerin güvenliği için federal güçlerle işbirliği yapın' dedi.
İbadi, referandumun yasa dışı olduğunu belirterek, 'Irak Federal Yüksek Mahkemesi, referandumun anayasal ve doğru olmadığının kararını verdi. Irak bütün Iraklılarındır. Anayasa da bütün vatandaşlarının haklarını güvence altına alıyor' dedi. Huveyce'nin DEAŞ'tan alınmasına da değinen İbadi, 'Huveyce şehrinin kurtuluşunu duyurmak istiyorum. Sadece Irak için değil tüm dünya için bir zafer' diye konuştu.

Irak Başbakanı Haydar İbadi:

SIRADAKİ HABER
}