Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Türk filmleri Hollanda yolcusu

Türk filmlerinin Hollanda'da sinemaseverlerle buluşması amacıyla düzenlenen 'Kırmızı Lale Film Festivali' bu sene 27 Mayıs'ta 4. kez başlayacak.

Türk filmleri Hollanda yolcusu

Türk filmlerinin Hollanda’da sinemaseverlerle buluşması amacıyla düzenlenen “Kırmızı Lale Film Festivali” bu sene 27 Mayıs’ta 4. kez başlayacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hollanda Kraliyeti ve Rotterdam Belediyesi’nin desteklediği, Hollanda Türkiye Kültür Vakfı tarafından düzenlenen festivale, Hülya Koçyiğit ile Fatma Girik’in yanı sıra tanınmış sanatçı ve yönetmenler katılacak.

Hollanda Türkiye Kültür Vakfı Başkanı Mehmet Emin Alkanlar, festivalle ilgili düzenlenen basın toplantısında, filmlerin bu sene Rotterdam, Amsterdam ve Eindhoven’in yanı sıra Lahey, Utrecht ve Tilburg kentlerinde seyirciyle buluşacağını belirtti.

Alkanlar, uzun ve kısa metrajlı 30 kadar filmin katılacağı festivalde dağıtılan “Yaşam Boyu Başarı Ödülü”nün bu yıl Fatma Girik tarafından Hülya Koçyiğit’e verileceğini aktardı.

Hollanda ile Türkiye arasında kültür köprüsü oluşturmayı hedeflediklerine işaret eden Alkanlar, festival kapsamında 7 kişiden oluşacak jüri tarafından yapılacak değerlendirme sonunda “En iyi Film”, “En İyi Yönetmen”, “Yaşam Boyu Başarı” ve “Ustaya Saygı” alanlarında ödüller dağıtılacağını açıkladı.

Mülteci dramına dikkat çekmek amacıyla teması “Zorunlu Göç” olarak belirlenen festivalde sığınmacılarla ilgili filmlerin yanı sıra Emin Özmen’in bu kapsamdaki fotoğraf sergisinin de 3 şehirde açılacağını bildiren Alkanlar, iki ülkeden sinemaseverleri bir araya getirmeyi amaçladıklarını dile getirdi.

Festivale daha çok seyircinin gelmesi için yoğun çaba harcadıklarına dikkat çeken Alkanlar, “Festival filmleri bu sene 6 şehirde izleyiciyle buluşacak. Daha önce 3 şehirde filmler gösteriliyordu. Şehir sayısının artmasının izleyici sayısını yükseltebileceğini düşünüyoruz. Bu yıl diğer yıllardan farklı olarak gerçekleştirilecek ‘Kısa Çek’ projesiyle Türk ve Hollandalı genç kuşak sinemacıların ürettikleri kısa filmlerle karşılıklı etkileşim içine girmeleri de sağlanacak. 6 Türk, 6 Hollandalı kısa filmcinin İstanbul ve Amsterdam sokaklarında ürettikleri kısa filmler festivalin son gününde izleyicilere sunulacak” dedi.

27 Mayıs-4 Haziran tarihlerinde düzenlenecek festivalde yarışacak filmler ise şöyle: Mavi Bisiklet (Yönetmen Ümit Köreken), Rauf (Yönetmen Soner Caner ile Barış Kaya), Kalandar Soğuğu (Yönetmen Mustafa Kara), Misafir (Yönetmen Mehmet Eryılmaz), Sarmaşık (Yönetmen Tolga Karaçelik), Dolanma (Yönetmen Tunç Davut) ve Saklı (Yönetmen Selim Evci).EN ÇOK OKUNANLAR

Samsundaki Bank Asya operasyonunda sıcak gelişme

1 Samsun'daki 'Bank Asya' operasyonunda sıcak gelişme

Samsunda feci kaza 1 ölü, 1 yaralı

2 Samsun'da feci kaza: 1 ölü, 1 yaralı

Karadenizde 11 terörist

3 Karadeniz'de 11 terörist

Samsunda 11 Iraklı gözaltına alındı

4 Samsun'da 11 Iraklı gözaltına alındı

Samsunsporun yeni stadında ses sistemleri test edildi

5 Samsunspor'un yeni stadında ses sistemleri test edildi

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesinin acı günü

6 Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin acı günü

Samsun dahil 11 ilde FETÖ operasyonu

7 Samsun dahil 11 ilde FETÖ operasyonu!

Samsunspor Başkanvekili Araboğlu Bu pazar biz güleceğiz

8 Samsunspor Başkanvekili Araboğlu: Bu pazar biz güleceğiz

Sürücüsü kalp krizi geçirdi 1 ölü, 4 yaralı

9 Sürücüsü kalp krizi geçirdi: 1 ölü, 4 yaralı

Samsunda uyuşturucu operasyonu

10 Samsun'da uyuşturucu operasyonu!