HaberlerSamsun haberOral: 'Terörist de günlük ev tutuyor katil de'

Oral: 'Terörist de günlük ev tutuyor katil de' - Samsun haber

Samsun Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral, 'Bugün bir terörist de günlük ev tutuyor, bir katil de. İsmini gizleyen ve otellere gidemeyen birçok kişi bugün günlük kiralık evlerde kalıyor. Bu kadar da olmaz. Buralar emniyet güçleri tarafından denetlenmeli' dedi.

Oral: 'Terörist de günlük ev tutuyor katil de'

Günlük kiralık ev sorununa değinen Mevlüt Oral, buraların emniyet güçleri ve belediyeler tarafından denetlenmesi gerektiğini söyledi. Oral, 'Bugün bir terörist de günlük ev tutuyor, bir katil de. İsmini gizleyen ve otellere gidemeyen birçok kişi bugün günlük kiralık evlerde kalıyor. Bu kadar da olmaz. Bunların önüne neden hala geçilemiyor? Zaten normal şartlarda bu evlerin hangi amaçla kiralandıkları da aşikar ortadadır. Bunun yanında dediğim gibi ne olduğu belli olmayan insanlar da bu tür evleri tercih ediyor. Hatta Ankara'daki bombalı saldırı olayını gerçekleştiren caninin günü birlik olarak kiralanan evde kaldığı tespit edilmişti. Başka örnekler de var. Benim emlakçım hiçbir şekilde günlük ev kiralamaz. Bu işi yapanlar kendi mülkü olan vatandaşlardır. Buraların emniyet güçleri ve belediyeler tarafından denetlenmesi gerekir' diye konuştu.

'Emlak Müşavirliği Yasası bir an önce çıkarılmalı'
Mevlüt Oral, son zamanlarda piyasada ayakçı olarak tabir edilen korsan emlakçıların türediğini dile getirdi. Oral, 'Bu işe artık birinin dur demesi gerekir. Artık sabrımız taştı. Biz Emlak Müşavirliği Yasası'nın bir an önce çıkarılmasını istiyoruz. Biz Türkiye genelindeki oda başkanları olarak toplanıp bazı istişarelerde bulunduk. Bu yasanın çıkmaması için hiçbir sebep yok. Bu yasanın çıkması hepimiz için iyi olacak. Piyasada binlerce kayıt dışı çalışan ve emlakçıyım diye geçinen insanlar var. Bazı emlakçılar da bu ayakçı olarak tabir edilen kişilerle iş yapıyor. Bu işler bu kadar kolay değil. Bir kapıcı emlakçılık yapıyorsa, başta benim emlakçım olmak üzere bu kişilere dur demelidir. Bir kapıcı, bir bakkal ve ya her hangi bir esnaf bugün bir daire kiralayıp emlakçılık yapıyorsa bu sahtekarlıktır. Bu emek hırsızlığıdır. Bu mesleğin saygınlığına kazandırılması için birlik ve beraberlik içerisinde olmalıyız ve bu yasa çıkması lazımdır. Bu yasa çıktığında kimse kafasına göre sağa sola zıplayamayacak' şeklinde konuştu.SIRADAKİ HABER
}