Haberler'Artık sesimizi duyun' dediler ve eyleme başladılar

'Artık sesimizi duyun' dediler ve eyleme başladılar

Şeker- İş Sendikası Çarşamba Şube Başkanı Sinan Türe, 'Bütün bu talep ve isteklerimizin dikkate alınması ve bir farkındalık oluşturmak için Şeker-İş Sendikası olarak 25 fabrikada hiçbir ücret talep etmeden 1 ay boyunca 2 saat fazla çalışma eylemi kararı aldık' dedi.

'Artık sesimizi duyun' dediler ve eyleme başladılar

Şeker-İş Sendikası Çarşamba Şube Temsilciği, geçici işçilerin sıkıntılarına ilişkin Çarşamba Şeker Fabrikası önünde basın açıklaması yaptı.

Geçici işçilerin kadro sorununa değinen Başkan Sinan Türe yaptığı basın açıklamasında, “Bilindiği üzere Türk Şeker Fabrikalarının özelleştirme kapsamına alınması nedeniyle şeker sanayinde oluşturulmaya çalışılan kara tablonun bugün Türk şekerinin yok etme aşamasına getirdiği bir gerçektir. Bugün burada 10 milyon kişiye istihdam sağlayan ülke ekonomisine 3 milyar dolar katkı sağlayan dev sanayi kuruluşunun sıkıntılarına dikkat çekmek için burada bulunuyoruz. Şeker-İş Sendikası olarak diyoruz ki pancar tarımına elverişli olan bu coğrafya da arazilerimiz ekilsin. Bu ekimi sağlayan çiftçimiz emeğinin karşılığını alsın. Büyükşehirlere göç önlensin. Bu fabrikalar eskiden olduğu gibi büyün kapasitesiyle çalışsın. Üreticisi, nakliyecisi, besicisi, işçisi ve diğer yan kuruluşlar kazansın. Şeker-İş Sendikası olarak diyoruz ki ülkemizde NBŞ (tatlandırıcı) kotası gelişmiş ülkelerdeki gibi yüzde 2 seviyesine çekilsin. Gelecek nesillerimiz sağlıklı pancar şekerini kullansın istiyoruz. Ama yüreğimizde yıllardan beri kanayan bir yarayı da lütfen görmezlikten gelmeyiniz. 25-30 yıldan beri hayatının baharını bu şirkete adamış, geçici işçilerimizin yıllardan beri vermiş olduğu kadro mücadelesini lütfen görünüz. 2007 yılın da 220 bin kişiye kadro verildi. Ama biz sadece yılda 120 gün çalıştığımız için bu kadrodan faydalanamadık. Dönemin başbakanı ‘İnşallah geride kalan bu geçici işçilerin sıkıntısını çözeceğiz’ demesine rağmen maalesef unutuldu. En son kamuda çalışan taşerona verilen kadroda umutlarımız vardı. Bizi yönetenlerin bizi mağdur etmeyeceğini düşünüyorduk. Şimdi size soruyorum. Biz yılda 4 ay çalışıp 12 ay geçiniyoruz. Ekonomistlerin bile geçindiğimizi araştırmaları için komisyon kurduğu bu ülkede bir sadece hakkımız olan 12 ay çalışıp çocuklarımızı eğiterek toplumumuza iyi bir birey olarak kazanılmasını istiyoruz. Artık ay sonunda ev sahibi kirayı almaya geldiğinde çocuğun ‘babam evde yok’ yalanını istemiyoruz. Mahalle bakkalından veresiye alışveriş nedeniyle gizlenmeyi istemiyoruz. Biz sadece hakkımız olan şeker fabrikalarında 3 bingeçici işçi 12 ay çalışıp onurumuzla geçinmek istiyoruz. Bütün bu talep ve isteklerimizin dikkate alınması için, bir farkındalık oluşturmak için Şeker-İş Sendikası olarak 25 fabrikada hiçbir ücret talep etmeden 1 ay boyunca 2 saat fazla çalışma eylemi kararı aldık. Şimdiden bu eyleme destek veren bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, saygılarımızı sunuyoruz” diye konuştu.

Basın açıklamasına Cumhuriyet Halk Partisi Çarşamba İlçe Başkanı Süleyman Bilici de katıldı.

SIRADAKİ HABER
}