HaberlerBudapeşte haberMacaristan'da, Aziz İstvan Katedrali Meydanı'nda yüzlerce tabak aşure dağıtıldı

Macaristan'da, Aziz İstvan Katedrali Meydanı'nda yüzlerce tabak aşure dağıtıldı - Budapeşte haber

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'deki Katoliklerin merkezi olan Aziz İstvan Katedrali Meydanı'nda yüzlerce tabak aşure ücretsiz olarak dağıtıldı.

Macaristan'da, Aziz İstvan Katedrali Meydanı'nda yüzlerce tabak aşure dağıtıldı

Bursa Büyükşehir Belediyesi Bursa Park Bahçe ile Sosyal ve Kültürel Hizmetler (BURFAŞ) ve Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü tarafından Budapeşte'de düzenlenen etkinlik kapsamında ülkenin en büyük katedrallerinden ikincisi olan ve turistlerin uğrak merkezi Aziz İstvan Katedrali önünde aşure dağıtıldı. Tabak tabak aşure büyük ilgi çekti.
Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Yakup Gül'ün gayretli çalışmasıyla alınan izinle birlikte katedralin önüne Türk bayraklı stant açıldı. Stantlarda yüzlerce aşure ve Muharrem ayını anlatan Macarca basılan broşürler, Macarlar, yabancı turistler ve ülkede yaşayan Türk vatandaşlarına dağıtıldı. Macar vatandaşları ve yabancı turistlerin yoğun ilgi göstererek yediği aşureden sonra organizasyonu düzenleyen Yakup Gül'e teşekkürlerini sunmaları, yapılan çalışmanın hedefini ulaştığını gösterdi.
Bursa Büyükşehir Belediyesi BURFAŞ Genel Müdürü Muhammed Gümüşsoy İHA muhabirine yaptığı açıklamada, Balkanlarda aşure programı çerçevesinde Budapeşte'de Aziz İstvan Katedrali'nin önünde olduklarını, Yunus Emre Enstitüsü ile birlikte unutulmuş olan bu kültürü ve Muharrem ayını anmak için organizasyon düzenlediklerini söyledi. Gümüşsoy, BURFAŞ'ın 8 ülkede 11 ayrı noktada bu organizasyonu düzenleyeceğini, bu mübarek Muharrem ayının manevi havasını yaşatmaya çalıştıklarını kaydetti.
TİKA Macaristan Koordinatörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak ise, Budapeşte'nin kalbinin attığı bir noktada buradan geçenler aşurenin lezzetini ve dostluk mesajını paylaştıklarını, vatandaşlarla, Türk işadamlarıyla bu etkinlikte bulundukları için çok mutlu olduklarını belirtti.
Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Avrupa Bölge Başkan yardımcısı, öte yandan Polat Holding Macaristan Genel Koordinatörü Suat Karakuş da, Muharrem ayı nedeniyle böyle bir organizasyon yapan Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Yunus Emre Enstitüsü'ne bir vatandaş olarak teşekkür ettiğini söyleyerek, ''Bu meydan Budapeşte'nin en önemli turizmin uğrak meydanlarından biri. Müslüman'ı, Hristiyan'ı, Budist'i, Musevi'si bu meydanda. İnşallah aşure de iyi bir harç olur ve barış getirir'' dedi.

Macaristan’da, Aziz İstvan Katedrali Meydanı’nda yüzlerce tabak aşure dağıtıldıSIRADAKİ HABER