HaberlerFındık Fiyatları HaberleriFındıkta istikrara ihtiyaç var

Fındıkta istikrara ihtiyaç var - Fındık Fiyatları Haberleri

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, 'Fındıkta ihracat artışına seviniyoruz ama bunun sonraki yıllarda da devam etmesi lazım. Fındık fiyatlarında istikrara ihtiyacı var' dedi

Fındıkta istikrara ihtiyaç var

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç,fındık ihracat sezonunun ilk ayında 28 bin 111 ton iç fındık ihracatı yapıldığını belirterek, sezonun iyi başladığını söyledi. Bu artışın diğer yıllarda da devam etmesi gerektiğine vurgu yapan Sevinç, herkese önemli görevler düştüğünü dile getirdi.

FINDIKTA 187 MİLYON DOLAR GELİR

Bu yıl üretilen ve geçen yıldan devredilen fındığın mümkünse tamamını satmak için çalıştıklarını kaydeden Sevinç, eylül ayında gerçekleştirilen fındık ihracatının verilerinin yüz güldürdüğünü söyledi. 28 bin 111 ton iç fındık ihracatı olduğunu ve 187 milyon dolar girdi sağlandığını dile getiren Sevinç, “Geçen yıl bu ayda çok daha düşük bir ihracat vardı, dolayısıyla bu trendin bundan sonraki aylarda devam edip etmeyeceğini göreceğiz. Bizler edeceğini umut ediyoruz ama bu noktada herkesin üzerine düşen görevi yapması gerekiyor. Bu fındık fiyatlarıyla şu an piyasa çalışıyor, devlet 10 liradan Giresun fındığını alıyor. Serbest piyasadafındık fiyatları fındığın kalitesine göre değişiyor. Umarım piyasa bu şekilde devam eder ve Türkiye’nin elinde stok kalmaz. İhracatın arttığına seviniyoruz ama daha da önemlisi bu ihracat artışını daha sonraki yıllarda da sağlayabilmek. Fındığın istikrarlı bir büyümeye ihtiyacı var. Bu hem üretiminin hem satışın hem de iç piyasadaki tüketimin artışıyla mümkün olabilir” sözlerini kaydetti.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}