HaberlerVan haberVASKİ Genel Müdürü Ali Tekataş'ın Gevaş ziyareti

VASKİ Genel Müdürü Ali Tekataş'ın Gevaş ziyareti - Van haber

VAN (İHA) – Van Valisi Murat Zorluoğlu'nun Gevaş ilçesinde muhtarlarla yaptığı toplantı sonrası Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürü Ali Tekataş, Gevaş ilçesinde çalışma yapılacak alanlarda incelemelerde bulundu.

VASKİ Genel Müdürü Ali Tekataş'ın Gevaş ziyareti

Vali Zorluoğlu'nun muhtarlarla yaptığı toplantıda Van Büyükşehir Belediyesi olarak yol, su ve kanalizasyon hizmetleri birinci öncelikleri olduğunu söylemişti. Bu hizmet atağında VASKİ' ye çok önemli görevler düştüğünü söyleyen Vali Zorluoğlu, ''VASKİ kendi gelirleriyle idare eden bir kuruluştur. VASKİ'nin yatırım yapabilmesi için kaynağa ihtiyacı vardır. Bunun için yaptığı hizmet bedelini tahsis etmesi lazım. Suyumuzu israf etmeden tasarruflu bir şekilde kullanmalıyız. Kayıp ve kaçak içme suyunun önüne geçebilmek için VASKİ' ye destek vermemiz gerekiyor'' dedi.

'VASKİ doğal içme suyu kaynaklarını koruma altına alıyor'
Gevaş ilçesinde boşa akmakta olan doğal su kaynağını görmek ve vatandaşların bu sudan bir an evvel faydalanmaları için yerinde inceleme yapan VASKİ Genel Müdürü Ali Tekataş, ilçenin büyük bir bölümüne yetecek olan doğal su kaynağının büyük bir bölümünün bakımsız hijyen koşulları sağlamadığı ve boşa aktığını gören yetkililer bu durumunun bir an evvel kalıcı çözüm üretilmesi ve vatandaşın faydalanması için çalışma yapılması talimatını verdi. Gevaş Pınarbaşı Mahallesinde bulunan doğal su kaynağının değişik noktalardan çıkan suyu ortak bir havuzda toplanması ve ardından kendi cazibesiyle Gevaş ilçesinin yerleşim yerine götürme çalışmasını başlattıklarını belirten VASKİ Genel Müdürü Tekataş, ''Türkiye'nin nadir kentlerinde bulunan doğal su kaynaklarından biride Van'dır. Bizimde önceliğimiz doğal su kaynakları sağlıklı ve hijyen koşulları sağlanmasının ardından vatandaşımızın hizmetine sunmaktır. Pınarbaşı Mahallesi'nde bulunan su kaynağına geldik. Bugüne kadar boşa akmakta olan suyu değerlendirmek amaçlı yapacağımız çalışma sonrası Gevaş ilçesi ve çevresinde bulunan yerleşim yerlerini bu suyla kavuşturacağız. Akdamar Adası'na içme suyu götürmek için etüt çalışmaları başlatıldı'' dedi.
Gevaş ilçesi Van'ın diğer ilçeleri ile kıyaslandığında çok fazla sorunu olmadığını ifade eden Tekataş, 'Bizim takip incelemelerimiz sonucunda imardan kaynaklı hizmet veremediğimiz yerleşim yerleri bulunmaktadır. Bu yerleşim alanlarını ilgili kurumlarla irtibatlı olup en kısa sürede hizmetlerimizi götüreceğiz. 2018 yılı çalışma programına Akdamar Mahallesi arıtma tesisi yapım çalışma yapılabilmesi için değerlendirmeye alınacak'' şeklinde konuştu.

VASKİ Genel Müdürü Ali Tekataş’ın Gevaş ziyaretiSIRADAKİ HABER
}