HaberlerSamsun HaberleriİMO Genel Başkanı Cemal Gökçe: İşçi ölümlerinde dünyada birinciyiz

İMO Genel Başkanı Cemal Gökçe: İşçi ölümlerinde dünyada birinciyiz - Samsun Haberleri

7. İnşaat Yönetimi Kongresi'nde konuşan İMO Genel Başkanı Cemal Gökçe, 'İş kazalarında ve işçi ölümlerinde dünyadaki ülkeler arasında ilk sıradayız. 2015 yılında bin 730, 2016 yılında bin 970, bu yılın ilk 8 ayında ise bin 338 emekçi yaşamını yitirdi' dedi

İMO Genel Başkanı Cemal Gökçe: İşçi ölümlerinde dünyada birinciyiz

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Samsun ve Antalya şubeleri işbirliği ile Samsun'da 6-7 Ekim tarihleri arasında Uluslararası Katılımlı 7. İnşaat Yönetimi Kongresi düzenleniyor. Serra Otel'de düzenlenen ve iki gün sürecek kongrede alanında uzman birçok akademisyen, inşaat alanında yapılan yenilikleri, eksiklikleri katılımcılarla paylaşacak.

EKONOMİNİN LOKOMOTİFİ

Kongrenin açılış konuşmasını yapan İMO Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, kongreye katkı sağlayan herkese teşekkür etti. Başkan Öncü, "Türkiye’de inşaat sektörü adeta ekonominin lokomotifi olarak görülüyor. Türkiye’nin önemli bir demir-çelik ve çimento üreticisi durumunda olmasını ve birçok etkeni göz önüne aldığımızda inşaat sektörü ülke ekonomisinin can damarlarından biri. Ancak bu madalyonun iyimser yüzüdür, diğer taraftan baktığımızda gerçekte inşaat sektörünün, endüstri ve tarım gibi üretim sektörlerinin bir aracı olması gerekiyor. Ülke nüfusunun hızlı artışı göz önüne alındığında dahi ihtiyacın üzerinde konut üreterek, ülke ekonomisinin sağlıklı büyümesi mümkün görülmüyor” ifadelerini kullandı.

UZMANLARA İHTİYAÇ VAR

İMO Antalya Şube Başkanı Mustafa Balcı, inşaat yönetiminin küreselleşen dünyada giderek daha karmaşık bir yapı gerektirdiğini ifade etti. Balcı, sürekli olarak inşaat yönetimi konusunda gerekli bilgi ve beceriye sahip uzman mühendislere, uzman teknik elemanlara ihtiyaç duyulduğunu belirterek, “Yatırımın başarısızlık riski taşımaması ve olası risklerin gerçekleşmesiyle müşterinin maddi zarar görüp, yasal bir takım mesuliyet altına girmemesi için inşaat yönetiminin konunun uzmanı mühendis ve mimarlar tarafından gerçekleştirilmesi sağlanmalıdır. İnşaat yönetimi, inşaat mühendislerini proje yönetimi konusunda teorik olduğu kadar pratik bilgilerle de donatmayı ve yönetsel beceriler kazandırmayı hedefler. Bu kongre, sektörün ihtiyaçları olan bilgilerin farklı boyutlarıyla tartışılmasına ve sorunların giderilmesin katkı sağlayacak” şeklinde konuştu.

GEREKLİ HARCAMALARDAN KAÇINILIYOR

İMO Genel Başkanı Cemal Gökçe, İnşaat Mühendisleri Odası olarak can ve mal güvenliğini sağlamak zorunda olan bir mesleği icra ettiklerini belirterek, mesleği ilgilendiren her türlü kongre ve konferansa önem verdiklerini vurguladı. İşçi sağlığı ve iş güvenliği vurgusu yapan Gökçe, “İş kazalarında ve işçi ölümlerinde dünyadaki ülkeler arasında ilk sıradayız. 2015 yılında bin 730, 2016 yılında bin 970 emekçi hayatını kaybetti. Bu yılın ilk 8 ayında ise bin 338 işçi yaşamını yitirdi. Rakamlara baktığımızda sorunun artarak devam ettiğini görüyoruz. Ölümlü iş kazalarının sektörlere göre dağılımına baktığımızda inşaat sektörü başı çekiyor. İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanması, yapı işletim süresinin planlanması gibi konularda duyarlı olmak gerekiyor. İşçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda ortaya çıkan bilimsel ve teknolojik gelişmelerden yeterli ölçüde yararlanılamıyor. İşçi kazalarını önlemek için gerekli olan harcamalardan kaçınılıyor. Bu durumun da iş kazalarını ve işçi ölümlerini artırıyor. Artık bölgenin sosyolojik etkisini incelemeden alışveriş merkezi yapmak, ekolojik etkilerini araştırmadan baraj yapmaya karar vermek, insan psikolojini dikkate almadan ofis binaları yapmanın doğru olmadığı giderek daha da anlaşılıyor” diye konuştu.

İki gün sürecek kongrenin ilk gününde önemli akademisyenler sunum yaptı.

Zeynep Irmak ÖCAL

 

SIRADAKİ HABER
}