HaberlerGaziantep HaberleriŞahinbey yeniden sekilleniyor

Şahinbey yeniden sekilleniyor - Gaziantep Haberleri

Gaziantep'in en büyük ilçesi Şahinbey'de 2009 yılında hayata geçirilen kentsel dönüşüm projesi kapsamında, binlerce konut kamulaştırılarak, depreme dayanıklı 10 bin konut inşa edildi.

Şahinbey yeniden sekilleniyor

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, yaptığı açıklamada, göreve başladığı 2009 yılında, ilçenin yüzde 80'nin çarpık yapılaşmaya sahip olduğunu söyledi. Geçmişte Gaziantep'in binalarının depreme dayanıksız, yollarının dar olduğunu, kentte trafik sorunlarının yaşandığını belirten Başkan Mehmet Tahmazoğlu, 2009 yılında öncelikle kentsel dönüşüm projesini hayata geçirdiklerini, proje kapsamında yolları genişlettiklerini, bol bol yeşil alan yaptıklarını, en önemlisi de depreme dayanıklı konutlar inşa ettiklerini ifade etti. Kentsel dönüşüm projesiyle binlerce binanın kamulaştırmasını ve yıkımını gerçekleştirdiklerini bildiren Başkan Tahmazoğlu, 'Buna karşın 10 bin konut inşa ettik. Yıkımlarda tek bir problem yaşamadık. Gerektiğinde vatandaşlarımızın rızasını alarak, onlara daha güzel evler vererek, paralarını nakit vererek binaları inşa ettik' şeklinde konuştu.
'Vatandaşlarımızın konut rüyasını gerçekleştirdik'
Dar gelirli ailelerin ev sahibi olmalarına imkan sağladıklarını vurgulayan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, 'Dar gelirli vatandaşlarımıza 10 yıl taksitli yaklaşık 5 bin konut verdik, vermeye de devam ediyoruz. Mavikent'in ilk 4 etabını tamamladık, 5. etap çalışmalarımız sürüyor. Şimdi yeni bir alan belirledik, 3 bin konut daha inşa edeceğiz. Amacımız hem çarpık yapılaşmayı durdurmak hem de eskiden çarpık yapılaşmış alanları dönüştürerek daha yaşanabilir, depreme dayanıklı evler inşa etmektir. Bunda da büyük oranda başarılı olduk. İki şeritli yolları 4'e çıkardık. Yine Türkiye'nin en büyük parkı olan Yeşilvadi Parkı'nı bitirdik. Şahinbey'de dönüşüm hızlı şekilde, vatandaşın memnuniyetiyle devam ediyor. Birçok mahalleden 'Bizim evleri de alın, bizim evleri de yıkın, bize de kentsel dönüşüm uygulayın' diye talepler geliyor. Bu taleplere yetişemiyoruz. Bu da yaptığımız işin ne kadar doğru olduğunu, ne kadar güzle istikamette olduğunu gösteriyor' ifadelerini kullandı.
'Vatandaş belediye ile muhatap'
Kentsel dönüşüm uygulamaları hakkında bilgi veren Başkan Tahmazoğlu, 'Bazı İllerde kentsel dönüşüm yapan belediyeler planın alanın değiştiriyor. Ondan sonra müteahhitlere 'Sizler vatandaşla anlaşın. Buraları yıkın, daha sonra binaları yapın' diyor. Şahinbey modelinde ise işin ana unsurunda belediye var. Evleri kendimiz kamulaştırıyoruz. Vatandaşlar doğrudan belediyeyle muhatap. İnsanlar sıkıntı yaşamıyor. Karşısında güçlü, bu işi başarıyla yapmış bir belediye var. Evini boşalttığı an oturacağı daire hazır. Hemen doğrudan gidip oraya taşınıyor. Kirayla uğraşmıyorlar. Bizim modelimiz, Türkiye'deki en başarılı modeldir' diye konuştu.

Şahinbey yeniden sekilleniyor

SIRADAKİ HABER
}