HaberlerMersin HaberleriMersin Büyükşehir Belediyesi, Türkmen bayrağı astı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Türkmen bayrağı astı - Mersin Haberleri

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Kuzey Irak'ta geçen hafta yapılan referanduma, Türkmeneli Kerkük'te uzun yıllardır yaşanan asimilasyon politikasına tepki olarak, hizmet binasına Türkmen bayrağı astı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Türkmen bayrağı astı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın talimatı ile harekete geçen ekipler, 6 metreye 9 metre boyutlarındaki dev Türk bayrağı, Kerkük bayrağı, Atatürk baskılı bayrak ve Büyükşehir Belediyesi bayrağını Taş Bina'ya astı.
Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Başkan Kocamaz, 'Kerkük bin yıldan fazladır Türk ve Müslüman toprağıdır. Dolayısıyla bizim vazgeçmemiz mümkün değil. Buralar kadim Türk topraklarıdır. Ama bazı soysuzların, birilerinin kumandasıyla yönlendirmesiyle o toprakları bir başka ülkenin ya da uydurma bir devletin toprakları içerisine sokmaya çalışması Türk milleti tarafından kabul edilebilecek bir olay değildir. Kerkük'ün bir Türk toprağı olduğunu, orada yaşayanların soydaşlarımız olduğunu, sonsuza kadar Türk toprağı olarak kalacağını belirtmek istiyoruz. Bunun için tüm Türk dünyasında ve yurt genelinde başlatılan bu kampanyaya bu şekilde destek veriyoruz. Mersin'de Büyükşehir'imizin duvarlarında Türkiye Cumhuriyeti'nin şanlı al bayrağı ile Kerkük'ün bağımsızlık bayrağı birlikte dalgalanacak' dedi.
Türkiye'de insanların Kerkük konusunda hassasiyet göstermesi ve destek vermesi gerektiğini belirten Kocamaz, 'Biz Büyükşehir Belediyesi olarak özellikle çocuklarımızı, gençlerimizi bu konuda bilgilendirmek istiyoruz ve herkesi bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz. 'Sonuna kadar ve sonsuza kadar Kerkük Türk'tür, Türk kalacak' diyoruz. Sadece 5 bin kişi değil, bütün Türk milletinin kalbi şu anda Kerkük için atmaktadır. Pazar günü de Sayın Genel Başkanımızın önerileri ile Ankara'da Kerkük'ü sahiplenmek ve Kerkük'te yaşananları temin adına bir toplantı düzenlenecek ve biz de orada olacağız. Herkesi hem Ankara'daki toplantıya davet ediyorum hem de Mersin'de sadece Büyükşehir'in değil, diğer kurumları da Kerkük bayrağını asarak, Kerkük'e destek vermeye davet ediyorum' ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER
}