HaberlerFazla kilo yuva yıktı

Fazla kilo yuva yıktı

Bir çocuk annesi genç kadının fazla kiloları hayatını değiştirdi, yuvasını yıktı. 30 yaşındaki Sevil Lita, 110 kiloya ulaşınca 7 yıllık evliliği bitti.

Fazla kilo yuva yıktı

Antalya'da yaşayan Sevil Lita, çocukluğundan bu yana gelenfazla kiloları nedeniyle hayallerinden sürekli geri kaldı. 8 yıl önce 110 kilo ile obez sınırına gelince genç kadın istemeyerek de olsa bu hayatı kabullenmeye başladı. Bu sırada 148 kilo olan anne Samiye Tulumbacıoğlu(51) ve 102 kilo olan 28 yaşındaki kardeşi Ayşe Lita Çetinkaya'nın da obezite sorunu yaşamaları ailecek hayatlarını çekilmez hale getirdi.

FAZLA KİLO YEDİ YILLIK YUVASINI YIKTI

Sağlık sorunlarının artması nedeniyle anne Samiye, kilolardan kurtulmak için bir karar verdi ve iki çocuğuna öncülük yaptı. 2014 yılında geçirdiği bir operasyonla 148 kilodan 80 kilo vererek 68 kiloya inmeyi başardı. Annesinden güç alan Ayşe Lita Çetinkaya da özel bir hastanede geçen şubat ayında ameliyat olarak 102 kilodan 82 kiloya inmeyi başardı.

Sevil Lita ise eski eşinin kilolarını bahane ederek kendisinden uzaklaşması nedeniyle 7 yıllık evliliğini bitirmek zorunda kaldı. Lita, bugün 9 yaşında olan kızını da yanına alarak kendine yeni bir hayat seçti. Sevil Lita, annesi ve kardeşinden alınan olumlu sonuçlarla ameliyat olmaya karar verdi. Yapılan tetkik sonucunda tüp mide operasyonu uygun görülen Lita'ya 10 gün önce Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ali Yağcı tarafından tüp mide uygulandı. Operasyon başarıyla sonuçlandı. Lita, 10 gün içinde 110 kilodan 103 kiloya inmeyi başardı.

Yıllardır obezite ile savaştığını ifade eden Lita, merdiven çıkmaktan çorabını giymeye kadar birçok hareketi yapamadığını söyledi. Lita, sakladığı küçük beden kıyafetlerinin olduğunu belirterek, 'Şu an yavaş yavaş kilolarımdan kurtuluyorum. Kamu hastanelerine güveniyorum o yüzden burayı tercih ettim. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Annem mide ameliyatı oldu, sonra kardeşim ameliyat oldu bende şimdi ameliyat oldum. Hareketlerim çoğaldı ve kendimi daha rahat hissediyorum. Sakladığım kıyafetlerim var. Eskiden giydiğim atmaya kıyamadığım küçük kıyafetlerim. Onlar benim hedefim. Evliliğim kilom nedeniyle tehlikeye girdi. İnsanı etkileyen bir durum bu kilo. Kilo yüzünden eşim benden uzaklaştı ve boşandık. Beni görünce pişman olacaktır herhalde.'

Operasyonu gerçekleştiren Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ali Yağcı, 
'Ameliyat 1 buçuk saat sürdü. 10'uncu günü geride kaldı. Hasta ağızdan besleniyor ve aktivitelerine döndü. Nüfusun yüzde 30'u ya obez ya da obez olma yolunda ilerliyor. Hareketsizlik önemli bir noktaya geldi. Çok erken bir süreç olduğu halde 7 kilo verebildi. Bu normal bir durum. Bir ayda 15-20 kilo vermesini amaçlıyoruz. Çok hızlı kilo vermesini istemiyoruz' dedi.

Anne Samiye Tulumbacıoğlu ise ailecek sağlıklarına kavuştukları için mutlu olduklarını söyledi.

SIRADAKİ HABER
}