HaberlerSamsun haber ORKASİFED Başkanı Emin Bahri Uğurlu: Güneydeki sorun piyasaları etkiliyor

ORKASİFED Başkanı Emin Bahri Uğurlu: Güneydeki sorun piyasaları etkiliyor - Samsun haber

ORKASİFED Başkanı Emin Bahri Uğurlu, siyasi problemlerin ekonomiye olumsuz etkileri olduğunu belirterek, 'Ortadoğudaki sıkıntılar bizleri yakından ilgilendiriyor ve ekonomiyi olumsuz etkiliyor' dedi

 ORKASİFED Başkanı Emin Bahri Uğurlu: Güneydeki sorun piyasaları etkiliyor

Orta Karadeniz Sanayici ve İş Dünyası Federasyonu (ORKASİFED) Başkanı Emin Bahri Uğurlu, ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. Vergi artışlarının kalıcı bir çözüm olmayacağını savunan Uğurlu, Ortadoğu'da yaşanan sıkıntılardan da ekonominin olumsuz etkilendiğini ifade etti.

MALİYET ÇIKARIYOR

Ekonomik anlamda ileriki günlerde zorluklar göründüğünü belirten Uğurlu, "Ülkemizde son günlerde vergi artışları konuşuluyor. Vergi tabi ki devletin en önemli gelir kaynakları arasında. Burada kayıtlı mükellef ve kayıtsız mükellefleri ayrı ayrı düşünmek lazım. Öncelikle kayıtlı olmayanları kayıt altına almalıyız. Kayıtlı mükellefe yüklenmek en kolayı. Bu vergi artışlarına siyasi sıkıntılar da sebep oluyor. Bugünlerde Ortadoğu'daki sıkıntılar bizleri yakından ilgilendiriyor ve ekonomiyi olumsuz etkiliyor. Burada yaşananlar ortaya bizim açımızdan bir maliyet çıkarıyor. Bunun yanında mülteci sıkıntısı bizi etkiledi" dedi.

VERGİ ARTIŞI YETERLİ DEĞİL

Dünyada ve ülkedeki siyasi sorunların ister istemez ekonomiye de olumsuz etki ettiğini dile getiren Uğurlu, "Siyasi sorunlar her zaman olabilir, olumsuz etkileri de ortaya çıkar. Bizim burada gelir kaynakları açısından bir çeşitlenme yapmamız, enstrümanları artırmamız gerekiyor. Sadece vergi artışları ekonomiyi çevirmek için, sorunu çözmek için yeterli olmaz. Önümüzde zor günler görünüyor. Piyasalarda durgunluk ortaya çıktı. Güneyde yaşanan sorun, piyasaların yine durgunlaşmasına sebep oldu. Ekonomik anlamda büyümekte olan bir ülkeyiz, fakat en küçük olumsuzluk piyasaları olumsuz etkiliyor. Sadece vergi artışlarıyla değil, daha fazla üretim yapmalı, ekonomiyi her şekilde canlı tutmalıyız" ifadelerini kullandı.

Barış BUDANOĞLUSIRADAKİ HABER
}