HaberlerAnkara HaberleriTürkiye-Gagavuzya arasındaki bilimsel iş birliği artırılacak

Türkiye-Gagavuzya arasındaki bilimsel iş birliği artırılacak - Ankara Haberleri

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Gagavuzya M. V. Marunevic Adına Bilim-Araştırma Merkezi arasında kurumsal iş birliği ön protokolü imzalandı.

Türkiye-Gagavuzya arasındaki bilimsel iş birliği artırılacak

Türk Tarih Kurumu tarafından Moldova Gagavuz Yeri Özerk Bölgesi'nin başkenti Komrat'ta düzenlenen Uluslararası Gagavuz Yeri ve Oğuzlar Bilgi Şöleni'nin ardından Komrat Devlet Üniversitesinde bir de çalıştay gerçekleştirildi. Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Komrat Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sergey Zahariya ve M. V. Marunevic Adına Bilim-Araştırma Merkezi Direktörü Doç. Dr. Sofya Sulak tarafından gerçekleştirilen açılış konuşmalarının ardından konunun uzmanı bilim insanlarının önerileriyle Türkiye-Gagavuzya arasındaki bilimsel iş birliğinin arttırılması için atılacak adımların belirlendiği bir yol haritası çıkarıldı.
İki tarafta yapılan akademik çalışmaların paylaşılması için hem Türkiye'de hem de Gagavuzya'da yıllık toplantılar düzenlenmesi, Gagavuzca-Türkçe sözlük ve çok dilli etimolojik sözlük hazırlanması, karşılıklı olarak akademisyen yüksek lisans-doktora öğrencilerinin değişiminin sağlanması ve burs olanaklarının arttırılması, enstitü düzeyinde kurumlarla Türkoloji ve Gagavuz kültürü çalışmaların yapılması gibi konuların gündeme geldiği çalıştayın sonunda, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Gagavuzya M. V. Marunevic Adına Bilim-Araştırma Merkezi arasında kurumsal iş birliği ön protokolü imzalandı.

Türkiye-Gagavuzya arasındaki bilimsel iş birliği artırılacak

SIRADAKİ HABER
}