HaberlerElazığ HaberleriÇarşı, pazarda kış hazırlığı

Çarşı, pazarda kış hazırlığı - Elazığ Haberleri

Elazığ'da sonbahar mevsiminin iyice hissedilmeye başlamasıyla birlikte vatandaşlar, kış hazırlıklarına başladı.

Çarşı, pazarda kış hazırlığı

Havaların soğumasıyla birlikte kışa hazır girmek isteyen vatandaşlar, çarşı pazar gezmeye başladı. Bakliyat, soba ve yorgan gibi eksikliklerini gideren vatandaşlar, esnafın da yüzünü güldürdü.
Kışlık alışverişi yapmaya çıktıklarını belirten Nihat Salman, 'Tahıl kısmından bulgur, pirinç ve fasulyeyi bütçemize göre alacağız. Fiyatları biraz pahalı gördüm. Bu sene nohut 9-10 liradan aşağı yok. Bildiğiniz çorbalık nohut 7 ile 8 liraya satılıyor. Biz de bütçemize göre beşer kilo almayı düşünüyoruz' dedi.
Kışa hazırlık olarak ceviz aldığını dile getiren Aydın Demir ise 'Çocuklar okula gidiyor. Ceviz de onlar için birebir. Kış geliyor ve biz de kışlık cevizimizi alacağız. Ben her sene ceviz alarak çocuklarıma bol bol yediriyorum. Geçen yıl aldığım cevizi çok beğendim şimdi 50 kilo ceviz almayı düşünüyorum' diye konuştu.
Tunceli'den Elazığ'a soba almaya geldiğini aktaran Mustafa Önal ise, Tunceli'de kışın erken geldiğini ve annesi için soba aldığını aktardı.

'Baklagiller çok satılıyor'
Tezgahlardaki ürünlerin yeni mahsul olduğunu vurgulayan esnaflardan Abdurrahman Ersöz ise, 'Kış mevsimi yaklaştığı için baklagiller ağırlıklı olarak gidiyor. Genelde kuru bakliyat satılıyor. Bu günler vatandaşın kışlık malzemesini aldığı zaman. Bu da yaklaşık iki ay sürüyor. İki aydan sonra satışlar yavaş yavaş normalleşmeye başlıyor. Tabi eski işlerimiz yok. Şuan kilo işi satıyoruz ama eskiden öyle bir şey yoktu çuval işi satışlarımızı yapıyorduk' şeklinde konuştu.
Havaların soğumasıyla beraber işlerinde hareketlilik olduğunu ifade eden esnaf Rafet Uysal ise 'Yorgan, battaniye ve kışlık ihtiyaçlar artık yavaş yavaş baş göstermeye başladı. Genelde kışlık olarak yorgan, battaniye, nevresim takımı gibi ürünler satıyoruz. Tüm esnaflar gibi bizim de bizimde beklentilerimiz var' ifadelerini kaydetti.

Çarşı, pazarda kış hazırlığı

SIRADAKİ HABER
}