Haberlerİzmir HaberleriBaşkan Uyar, kadınlarla tarhana yaptı

Başkan Uyar, kadınlarla tarhana yaptı - İzmir Haberleri

İzmir'in Urla ilçesindeki Zeytinler Mahallesinde yaşayan kadınlar, kültürlerini yaşatmak için 'Sofraların Sultanı' olarak bilinen tarhana yapımını gerçekleştirdi. Kolları sıvayan Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar da, kadınlarla birlikte tarhana yaptı.

Başkan Uyar, kadınlarla tarhana yaptı

'Sofraların Sultanı' olarak anılan ve Urla bölgesinde çok sevilen tarhana yapımı için bir araya gelen kadınlar, kültürlerini yaşatmak için kollarını sıvadı ve tarhana yaptı. İlçeye bağlı Zeytinler Mahallesinden çok sayıda kadın etkinliğe katılırken, tarhana yapımına Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar da eşlik etti. Geçmişten günümüze anneannelerden öğrenilen mutfak kültürünü Urla'da yaşatmak istediklerini dile getiren Başkan Uyar, köy sakinleriyle de sohbet etti.
Sibel Uyar, 'Adları her ne kadar mahalle olsa da biz köy demeyi köylüyüm demeyi çok seviyoruz. Biz köy hayatını devam ettirmeyi hedefliyoruz. Biz kültürümüzü devam ettirmek istiyoruz. Çok güzel bir kültüre sahibiz. Mutfak Kültürümüz unutulmasın istiyoruz. Çocuklarımız fast food la değilde tarhanayla büyüsün istiyoruz. Onun yapımına harcanan emeği görsün istiyoruz' dedi.
Konuşmasına devam eden Başkan Sibel Uyar şunları söyledi:
'İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Daire Başkanlığıyla birlikte güzel işler yapıyoruz. İstiyoruz ki köylü malını satmasın, burada tarım yapsın, toprağından para kazansın. Biz bilimin ışığında, bilimin önderliğinde bunları hep beraber nasıl yapabiliriz derdindeyiz. Enginar Festivali yaptık. Bizim amacımız festival yapıp eğlenmek değildir. Enginar Festivaliyle üç yılda tarım alanlarında yüzde 42'lik artış oldu. Geçen yıl üç kadın üreticimizle çilek dikelim dedik. Diktiler ve çok güzel bir şekilde karşılığını aldılar. Bu karşılığın sayesinde çilek üreticilerimizin sayısı bu yıl 25'e çıktı. Biz kırsal kalkınmayı desteklemek istiyoruz. Bugün buradaki kadınlar evlerinde çalışan kadınlar. Bütün köylerde lider kadın eğitimleri verdik. Ve şimdi bu köyün bir kadın kahvehanecisi var. Bizler laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetinin bireyleriyiz. Cumhuriyetimize borçluyuz ve o borcu en iyi şekilde ödemek için çalışıyoruz.'

Başkan Uyar, kadınlarla tarhana yaptı

SIRADAKİ HABER
}