HaberlerSuriye'de çatışmalar son buluyor!

Suriye'de çatışmalar son buluyor!

Halep ve çevresinde yoğunlaşan çatışmaların Suriye'deki ateşkesi tehdit eder hale gelmesi üzerine, ABD ve Rusya'nın görüşerek tarafları silahları susturmak üzere birlikte çalışma kararı aldığı belirtildi.

Suriye'de çatışmalar son buluyor!

Özellikle Halep ve çevresinde yoğunlaşan çatışmaların Suriye'deki ateşkesi tehdit eder hale gelmesi üzerine, ABD ve Rusya'nın görüşerek tarafları silahları susturmak üzere birlikte çalışma kararı aldığı belirtildi.

Suriye’de yaşanan çatışma ortamında mutlu son diye nitelendirilebilecek bir gelişme yaşandı. Bölgedeki çatışma ortamının sonlandırılması için harekete geçen Rusya ve ABD anlaşmaya vardı. Cuma günü gere yarısından sonra Suriye’de silahlar tamamen susacak ve kalıcı ateşkes ilan edilecek.

Rus haber ajansları RIA ve Tass'ın haberlerine göre, Cuma  gece yarısından itibaren yürürlüğe girecek olan yeni çatışmasızlık ortamı, Halep'i de kapsayacak. RIA haber ajansı, ABD ile Rusya'nın çatışmasızlık sürecinin garantörü olacağını, Lazkiye ve Şam'ın da anlaşmaya dahil edildiğini belirtti.

Bilindiği gibi dün Suriye ordusu ile muhalif gruplar arasındaki çatışmalar hızlanmış ve özellikle Halep’te yoğunlaşan saldırılarda Sınır Tanımayan Doktorlar tarafından işletilen El Kuds hastanesi bir hava saldırısında vurulmuştu. Hastanede, aralarında doktor ve hastaların da bulunduğu 35 kişinin öldüğü açıklanmıştı.

CUMA NAMAZI KILINMAYACAK

Halep'teki dini konsey ise çatışmalar ve hava saldırıları nedeniyle ilk kez kentte Cuma namazlarının iptal edildiğini duyurdu. Konsey, camilerde toplanılması durumunda çok sayıda sivilin hayatının tehlikeye girebileceğini, bu yüzden de Cuma namazlarını iptal ettiklerini söyledi. Öte yandan BBC'ye konuşan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon ise Halep'te şiddetlenen çatışmalardan dolayı büyük endişe duyduklarını ifade ederek, savaşan taraflara seslendi.

Ban, çatışan grupların liderlerine "Kendi sığ perspektifinizin ötesine bakın ve ülkenin yok edilmesini önleyin" dedi.

 

SIRADAKİ HABER
}