Haberlerİstanbul HaberleriEyüp'te vatandaşlara aşure ikramı

Eyüp'te vatandaşlara aşure ikramı - İstanbul Haberleri

Muharrem ayı dolayısıyla Eyüp'te çok sayıda vatandaşa aşure ikram edildi. Etkinlikte aşure kazanının başına geçen Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın da vatandaşlara aşure dağıttı.

Eyüp'te vatandaşlara aşure ikramı

Eyüp Belediyesi, Muharrem ayı dolayısıyla çok sayıda vatandaşa aşure dağıttı. Karadolap Parkı'nda gerçekleşen etkinlik duaların okunmasıyla başladı. Ardından Simurg Karadolap Bilgi Evi'nin bir öğrencisi ve öğretmeni Hz. Hüseyin ve 72 arkadaşının şehit edildiği Kerbela Olayı'nı anlatan eserleri saz eşliğinde seslendirdi. Sonrasında etkinliğe katılan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın aşure kazanının başına geçerek bilgievi öğrencilerine ve vatandaşlara aşure ikramında bulundu. Sıcak aşurenin tadına bakabilmek için birçok vatandaş kuyruk oluşturdu. Aşureleri tadan vatandaşlar, sıcak ve soğuk olarak dağıtılan aşurelere tam not verdi.

'Yüzyıllardır hatırlanan bir geleneğimizi ihya etmeye çalıştık'
Aşurenin komşuluk bağlarının gelişmesine de büyük katkı sunan önemli bir gelenek olduğunu söyleyen Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, 'Coğrafyamızın her bölgesinde hemen hemen bu etkinlikler yapılıyor, Önemli bir gün yüzyıllardır hatırlanan bir geleneğimizi ihya etmeye çalıştık, Karadolap Mahallemizde bilgievi öğrencilerimizle, sakinlerimizle beraber. Tıpkı aşuredeki çokluk içerisindeki birliği sağlamaya dönük bir organizasyon yaptık. Çok güzel, halkımızın çok büyük bir kesimi ilgi gösterdi. Aşurelerle inşallah birliğimiz beraberliğimiz bereketlenir diye temenni ederiz. Ben de çok severim' dedi.

'Bu etkinlik çok hoşumuza gitti'
Muharrem Ayı geldiği zaman birçok komşusunun kapılarını çaldığını ve aşure ikramında bulunduğu bunun çok güzel bir şey olduğunu ifade eden Sevgi Öztürk, 'Yaparız da severiz de, bu etkinlik de çok hoşumuza gitti. Birlik beraberliğimizin bu etkinliklerle daha canlanacağına inanıyorum' ifadelerini kullandı.

'Evde de aşure yaparız, bizim kültürümüz'
Ailecek aşureyi çok sevdiklerini, etkinliği tesadüfen gördüğünü belirten bir vatandaş, 'Evde de aşure yaparız, bizim kültürümüz. Yaptığımızda komşulara veririz, onlar da bize verir' şeklinde konuştu.

Eyüp’te vatandaşlara aşure ikramı

SIRADAKİ HABER
}