HaberlerSamsun HaberleriHem vatandaş hem de ülke kazanıyor

Hem vatandaş hem de ülke kazanıyor - Samsun Haberleri

Ziraat Bankası Samsun Bölge Yöneticisi Uğur Akdeniz, Hazine Müsteşarlığı güvencesiyle başlatılan ''Mutlu Altınlar Ziraat'te'' uygulamasıyla vatandaşların altınlarını bankaya teslim ederek 2 farklı programda değer katabileceklerini ifade ederek 'Böylece hem kendileri hem de ülke kazanmış oluyor' dedi

Hem vatandaş hem de ülke kazanıyor

Ziraat Bankası Samsun Bölge Yöneticisi Uğur Akdeniz, Hazine Müsteşarlığı tarafından başlatılan ''Mutlu Altınlar Ziraat'te'' uygulamasının Samsun'da yoğun ilgiyle karşılaştığını belirterek, uygulama hakkında merak edilenleri açıkladı. Akdeniz, ''Vatandaşların bankamıza yatırdığı altınları devlet güvencesiyle 6 ayda bir 1.2, yıllık da 2.4'e denk gelen bir faiz ve kira getirisiyle değerleniyor. Yani bin gram altın yıl sonunda vatandaşa 24 gram getiri sağlamış olacak" ifadelerini kullandı.

ALTINLAR DEVLET GÜVENCESİNDE

Uygulamadaki temel amaç yastık altındaki tahmini olarak 2 bin 200 ton, değer olarak da 100 milyar dolara denk gelen altının ekonomiye kazandırılması olduğunu kaydeden Akdeniz, "Bankalar aslında geçmişte 'Altın vakti' adı altında uygulamalar yapmışlardı. Ama bu uygulamalardan farklı olarak, devlet hazinesi bir ihraç gerçekleştiriyor. Burada iki tane yatırım aracı var. Birisi altına dayalı kira sertifikası, diğeri altın tahvili. Vatandaşların aklına bu ikisinin arasında ne fark var gibi bir soru gelebilir. Altına dayalı kira sertifikası daha önce yapılan ihraçlarda olduğu gibi, gayrimenkul alım satım ve kiralamaya dayalı bir yatırım aracı. Faizi istemeyen ve faiz konusunda hassas olan vatandaşlar hedef kitle olarak seçiliyor. Altın tahvilindeyse, faiz getirisi elde etmek isteyen vatandaşlarımız düşünülerek elde edilen bir ürün. Vatandaşlarımız, normalde evde saklanan altınlarla alakalı çalınma gibi bir güvenlik riski var. Bu yolla bu risk ortadan kalkmış oluyor. Diğer yandan devlet garantisi var, hazine işin içerisinde. 6 ayda bir 1.2, yıllık da 2.4'e denk gelen bir faiz ve kira getirisi söz konusu. Yani bin gram altın yıl sonunda vatandaşa 24 gram getiri sağlamış olacak. Bu getiriden herhangi bir stopaj kesintisi olmayacak. Diğer tahvillerde yüzde 10'a kadar kesinti oluyordu" diye konuştu.

SAMSUN'DA TALEP YOĞUN

Ziraat Bankası Samsun Merkez Şubesi'nin pazartesi günü itibarıyla altın alımlarına başladığını ve ilgiden memnun olduklarını belirten Akdeniz, altın alımlarının yalnızca merkez şubede devam edeceğini ifade ederek, ''4 haftalık bir periyod var. Cumhurbaşkanımızın açıklamalarından sonra ciddi talep almaya başladık. Her altını alamıyoruz belirtmek gerekir. 22 ve 24 ayar altın olması gerekiyor. Külçe, çeyrek, yarım ve tam altın olabilir. 22 ve 24 ayar kolyeler, yüzükler, bilezikler olabilir. Ancak üzerilerinde değerli veya değersiz taş olmaması gerekiyor. Reşat altını da kabul edemiyoruz. Şubelerimizde birebir saflık derecelerini tespit eden uzman arkadaşımız olacak. Tespit yapıldıktan sonra, altınlar hiçbir değer kaybı yaşamadan vadesiz altın hesabına aktarılıyor. Ayrıca o hesaplardan da hiçbir şekilde hesap işletim ücreti de alınmıyor. Hesabın vadesi de 2 yıl. 2 yılın sonunda yüzde 4.8'lik bir getiri elde etmiş olacaklar. Vatandaşlar altınlarını hafta içerisinde bize altınlarını bıraktıktan sonra takip eden çarşamba günü hazine ihracı gerçekleşiyor. Yatırım hesaplarına da aktarımları da yapılıyor. Ardından ilk 3 aylık bir zaman dilimi içerisinde altınlar geri istediğinde yüzde 1.5 iskontoyla birlikte Türk lirası olarak ödeme yapıyoruz. 3 aydan sonra böyle bir kesinti söz konusu değil. Altının fiyatı neyse ödeme yapıyoruz. Altın olarak geri almak isterlerse, vade sonunu beklemeleri gerekiyor. O zaman da ister külçe, isterse çeyrek altın şeklinde ödemelerini yapabiliyoruz. Vade sonunda hazinenin bir ihracı olursa yeniden yararlanmasını sağlayabiliriz. Böylece hem kendileri hem de ülke kazanmış oluyor" sözlerini kaydetti.

YENİ EVLİ ÇİFTLER İÇİN FIRSAT

Özellikle yeni evli çiftlerin altınları nasıl saklayacakları konusunda tereddütler yaşayabildiklerini belirten Akdeniz açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: "Daha önceki sistemlerde kiralık kasa öneriyorduk veya 'Altın vakti' uygulamasıyla vadesiz hesap açmalarını tavsiye ediyorduk. Bu uygulama tam olarak onlara uygun, altınlarını saklama endişeleri olmayacak ve devlet garantisi altında olacak. Sadece yeni evlileri değil, bütün vatandaşlarımızı bekliyoruz."

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}