HaberlerBu tasarı Anayasaya aykırı

Bu tasarı Anayasaya aykırı

Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği Samsun Şube Başkanı Sakine Baykan, müftülere nikah kıyma yetkisi verecek yasa tasarısını eleştirerek, 'Bu tasarı Medeni Kanun'a ve Anayasa'ya aykırıdır' dedi.

Bu tasarı Anayasaya aykırı

Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği, TBMM alt komisyonunda kabul edilen ve müftülere nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısına karşı Türkiye genelinde eş zamanlı basın açıklamasında bulundu.

VAHİM BİR HATA

Dernek üyeleri ile birlikte açıklamayı okuyanSamsun Şube Başkanı Sakine Baykan, "Bu ayrıştırıcı tasarı vahim bir hatadır. Bu tasarı Medeni Kanun'a ve Anayasa'ya aykırıdır. Laik Cumhuriyet rejimini ortadan kaldırmaya yönelik planlı girişimlerden biridir. Ülkemizde zaten dini nikah, isteyen herkes tarafından yapılabilmektedir. Bu şartlarda tasarının hiçbir haklı gerekçesi yoktur. Atatürk'ün kurduğu ve hepimizin yaşamakla yükümlü olduğu Laik Cumhuriyet rejiminin yıkılmasına, kadına yönelik ayrımcılığa, kadın ve çocuk hakları ihlallerine, kanunlarına ve Anayasamızın yok sayılmasına seyirci kalmayacağımızı, tüm yasal ve demakratik direnme haklarımızı kullanacağımızı ilan ediyor; Cumhuriyetten, kadın ve çocuk haklarından yana olan tüm vatandaşlarımızı birlikte hareket etmeye çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

Barış BUDANOĞLU

SIRADAKİ HABER
}