HaberlerSamsun HaberleriKüçük Aygül'ün yaşam mücadelesi

Küçük Aygül'ün yaşam mücadelesi - Samsun Haberleri

Samsun'un 19 Mayıs İlçesi'nde yaşayan 8 yaşındaki Aygül Küçük, fenilketonüri hastalığı ile mücadele ediyor

Küçük Aygül'ün yaşam mücadelesi

Samsun'un 19 Mayıs İlçesi'nde doğumundan bir ay sonra fenilketonüri teşhisi konulanAygül Küçük, proteinsiz özel gıdalarla beslenebiliyor.

İnşaatlarda çalışan baba Halil Küçük ise kızının beslenmesi için gereken gıdaların hem pahalı olduğunu hem de İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerin dışında bulmakta zorluk çekmelerinden yakındı.

ÖMÜR BOYU DİYET

Baba Küçük, ilkokul üçüncü sınıfa giden kızının bebekliğinden bu yana özel gıdalarla beslendiğini ancak bunları bulmakta zorlandıklarını söyledi. Tek çocuğu olan Aygül'ün hayatı boyunca diyet uygulayacağını dile getiren Küçük, "Artık büyüdü, her şeyi yemek istiyor. Beslenmesi için gerekli gıdaları ise bulmakta zorlanıyoruz" dedi.

GÜCÜMÜZ YETMİYOR

Aygül’ün okulda gizlice çikolata ve benzeri gıdalar tükettiğinde gece rahatsızladığını anlatan Küçük, "Evimizde istediğimiz yemeği yapamıyoruz. Çünkü onun da canı yemek istiyor ama yediği zaman rahatsızlanıyor. Bazen buzdolabından yiyecekleri gizlice alıyor. Hayatı boyunca hiçbir zaman normal bir insan gibi beslenemeyecek. İstanbul ve Ankara'dan özel ekmek ve makarnalar getirtiyoruz. Samsun'da satılmadığı için çoğu zaman gücümüz yetmiyor ve alamıyoruz" ifadelerini kullandı.

FENİLKETONÜRİ NEDİR?

Doğumun ardından bebeğin topuğundan alınan kanla tespit edilen fenilketonüri hastalığı, ömür boyu sürüyor. Kontrol altına yalnızca diyet tedavisiyle alınabilen hastalık, diyete uyulduğunda hastaların normal yaşamlarını sürdürebilecekleri bir seyir izliyor.

Hasta protein içeriği yüksek yumurta, et, kuru baklagiller, peynir, süt ürünleri, yoğurt, ekmek, tahıl ürünleri gibi yiyecekleri hayatı boyunca tüketemiyor.

SIRADAKİ HABER
}