HaberlerSamsun Haberleri'Markette ithal et' satışı intihar olur

'Markette ithal et' satışı intihar olur - Samsun Haberleri

Samsun Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Doğan, devletin markette ithal et satışı yapacak olmasını eleştirip, 'Bu uygulama hayvancılığın intiharı olur' dedi

'Markette ithal et' satışı intihar olur

Samsun Kırmızı Et Üreticileri Birliği BaşkanıErdal Doğan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın Et ve Süt Kurumu’nun bazı market zincirlerinde reyon kiralayarak, kurumun mührünü taşıyan kuşbaşı et ve kıyma satılacağını açıklamasına tepki gösterdi. Böyle bir uygulamayla küçük esnafın, kasapların ve üreticilerin yok olacağını ifade eden Başkan Doğan, “Mazot da pahalı, o zaman ilgili bakanlık bensiz istasyonu açsın ve ucuz mazot satsın” dedi.

KAPI KAPI DOLAŞIP ET İSTERİZ

Açıklamanın çok talihsiz olduğunu ifade eden Başkan Doğan, Bakan Fakıbaba’nın tarım ve hayvancılık konusunu çok iyi bilmediğini iddia etti. Üreticiye karşı bir kastın olduğunu aktaran Doğan, "Üretici yok edilmek isteniyor. Türkiye’nin üreticisi yok olduktan sonra tamamen dışarıya bağımlı, dışarıdan et ithal eden bir konuma gelir. Bu memlekette et satımı büyük marketlere bırakılırsa yarın düğmeye basarlar ve üretimden çekilirler. İşte o zaman Somali’den farkımız kalmaz, kapı kapı dolaşıp et isteriz. Türkiye’de üreticinin yüzde 97’si küçük ölçekli üreticidir ve zarar etse de bu işin sıkıntısını omuzlar. Bu insanları üretiminden çekerseniz, bu hayvancılığın intiharı demektir” ifadelerini kullandı.

UCUZ MAZOT DA SATIN

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ‘Tarım ve hayvancılıkta gelişmemiş bir ülke, gelişmiş sayılamaz’ açıklamasını hatırlatan Başkan Doğan, gelişmiş ülkelerde tarım ve hayvancılığın da üst düzeyde olduğunu ifade etti. Doğan, "Tarım ve hayvancılığın üzerinde operasyon var. Bakan Fakıbaba, bir an önce sektördeki temsilcilerle biraraya gelip, ne yapılması gerektiğini görüşmeli. Tarım ve hayvancılığa, sanayicilerle yön verilemez. Geçtiğimiz seneler Et ve Süt Kurumu’nu piyasayı dengelemesi için göreve davet ettik fakat Et ve Süt Kurumu, devletin gücünü kullanarak ticaret yaptı. Üreticinin yanında olmayı bıraktı ve sanayicilerle iş yaptı, kasap esnafına rakip oldu. Büyük marketler, ithalatçılar kazanacak ama küçük esnaf, kasaplar, üretici yok olacak. Kasap esnafı bu konuda tepkisini ortaya koymalı. Mazot da pahalı o zaman ilgili bakanlık bensiz istasyonu açsın ve ucuz mazot satsın. Böyle bir şey olamaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konuda bir şeyler yapmasını temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}