HaberlerKastamonu HaberleriKüre Dağları Milli Parkı'nda yeni Kafkas burunlu engerek yılanı türü tespit edil

Küre Dağları Milli Parkı'nda yeni Kafkas burunlu engerek yılanı türü tespit edil - Kastamonu Haberleri

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi kapsamında Küre Dağları Milli Parkı'nda yeni bir engerek yılanı türü tespit edildi. Milli parkın Bartın bölümünde bulunan Kafkas burunlu engereği (vipera transcaucasiana) kayıt altına alındı.

Küre Dağları Milli Parkı'nda yeni Kafkas burunlu engerek yılanı türü tespit edil

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ülke çapında yürüttüğü Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi çalışmalarında türlerini kayıt altına almaya devam ediyor. Bu çerçevede DKMP ekipleri tarafından yapılan çalışmalarla Küre Dağları Milli Parkı'nda ilk kez Kafkas burunlu engereği (vipera transcaucasiana) tespit edildi.

Yeni popülasyonlar için çalışma başlatıldı
Küre Dağları Milli Parkı'nın Bartın bölümünde Ulus Ulukaya'da yapılan arazi çalışmaları sırasında tespit edilen Kafkas burunlu engereğinin ana vatanı Kuzey Türkiye, Transkafkasya ve Kuzey İran olarak biliniyor. Dünya Doğayı Koruma Birliğinin (IUCN) tehlike kategorilerine göre tehlikeye yakın (NT) kategorisinde bulunan engerek türünün tespit edildiği alan dışında da yeni popülasyonların bulunabilmesi için çalışmalar başlatıldı.
Ayrıca Küre Dağları Milli Parkı'nda 2015 yılında yapılan arazi çalışmalarında da yine bir engerek türü olan burunlu engerek (vipera ammodytes) kaydı yapılmıştı.

Türkiye, biyoçeşitlilik açısından büyük potansiyele sahip
Türkiye'nin biyoçeşitlilik açısından çok büyük potansiyele sahip olduğunun altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 'Bu tabii kaynaklardan verimli ve sürekli faydalanmak, gelecek nesillere aktarabilmek için onların iyi tanınması ve potansiyellerinin belirlenmesi gerekir. Bu maksatla yürüttüğümüz projelerle ülkemizin bitki ve hayvan türlerinin yaşadığı yerleri belirliyoruz. Bu türleri sadece belirlemekle kalmıyor kayıt altına alarak türleri olumsuz yönde etkileyebilecek faktörleri ve alınması gereken önlemleri de tespit ediyoruz. Bu çalışmalarla biyoçeşitliliğimizin korunmasına da ciddi manada katkı sağlamış oluyoruz' dedi.

Küre Dağları Milli Parkı’nda yeni Kafkas burunlu engerek yılanı türü tespit edil

SIRADAKİ HABER
}