HaberlerAnkara Haberleri2. Uluslararası Pursaklar Kedi Güzellik Festivali

2. Uluslararası Pursaklar Kedi Güzellik Festivali - Ankara Haberleri

Başkent'te 360 kedi, 2. Uluslararası Pursaklar Kedi Güzellik Festivali'nde yarıştı. Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, 'Öncelikli amacımız nesli tükenmekte olan Ankara kedisini çoğaltmak ve dünyaya tanıtmak. Ayrıca evimize aldığımız bu güzel hayvanlara iyi bir şekilde bakıyoruz ama sokaktaki hayvanlara da kötü davranmayalım' dedi.

2. Uluslararası Pursaklar Kedi Güzellik Festivali

Başkent'in simgesi olan Ankara kedisine sahip çıkan Pursaklar Belediyesi, 6 yıldır düzenlediği ve 2 yıldır da uluslararası festival haline gelen Pursaklar Kedi Güzellik Festivali ile Ankara'nın kültür mirasının dünyaya tanıtılmasına öncülük etti. Pursaklar Abdurrahim Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen yarışmada 50'si yurt dışından olmak üzere 360 kedi yer aldı. 3 gün süren festivalde önce veteriner kontrolleri yapılan kediler, farklı kategorilerde podyuma çıkarak birinci olabilmek için yarıştı. Yarışmada jüri olarak uluslararası unvanı bulunan veteriner hekimler, Dünya Kedi Federasyonu ve Dünya Kedi Irkları Derneği yetkilileri görev aldı.

'Sokaktaki hayvanlara kötü davranmayalım'
Ankara kedisinin Ankara'yı temsil eden en güzel değerlerden biri olduğunu ifade eden Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, 'Ankara kedisinin nesli tükenmekte, bizler de öncelikli olarak neslini çoğaltıp, dünyaya tanıtmak istiyoruz. Hayvanların kötülük gördüğü, işkence edildiği dünyada böyle güzellikler de yapıldığının mesajını vermek istiyoruz. Hayvanları sevelim, evimize aldığımız bu güzel hayvanlara iyi bir şekilde bakıyoruz ama sokaktaki hayvanlara da kötü davranmayalım, hayvanlara sahip çıkalım. Peygamber Efendimizin evinde de kedi vardı' diye konuştu.
Yarışmaya çok fazla katılımın olduğunun altını çizen Başkan Çetin, 'Her geçen yıl katılım artıyor. 360'a yakın kedi müracaatı oldu, önünü kesmesek 500'e kadar ulaşacaktı. Yurt dışından gelen konuklarımıza da Türkiye'yi tanıtıyoruz, misafirperverlik yapıyoruz. Misafirlerimiz 'dünyada böyle bir şey yok' diyor' şeklinde konuştu.

'Çocuklar sevmeye hazırlar, hayvanlar da sevilmeye'
Yarışmaya İstanbul'dan katılan ve evinde çok sayıda kedi besleyen Bonuk'un sahibi, yarışmanın çok güzel ve heyecanlı geçtiğini dile getirerek, 'Rakiplerimizi elemek için geldik ve başardık, birinci olduk. Hayvan sevgisini aileler çocuklarına küçük yaştan işlemeli. Çocuklar sevmeye hazırlar, hayvanlar da sevilmeye' dedi.
Yarışmaya Ukrayna'dan gelen bir katılımcı ise, yarışmanın çok güzel olduğunu ve Türkiye'yi çok beğendiğini söyledi.
Renkli görüntülere sahne olan yarışmada Ekvador'dan Ukrayna'ya kadar çeşitli ülkelerden katılımcılar ve kedileri buluştu. Uzak yoldan gelen kimi kediler kafeslerinde uyurken, kimileri de sahiplerinin kucaklarından atlayıp sahiplerinin peşinden koşturdu. Yarışmada birinci olan kedinin sahibine 10 bin, ikinciye 6 bin, üçüncüye 4 bin lira ödül verildi.

2. Uluslararası Pursaklar Kedi Güzellik Festivali

SIRADAKİ HABER
}