HaberlerBalık Fiyatları HaberleriBalıkçıların palamut umudu

Balıkçıların palamut umudu - Balık Fiyatları Haberleri

Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, 'Ekim ve kasım ayında, bölgemizde palamut avının bollaşacağını tahmin ediyoruz' dedi

Balıkçıların palamut umudu

Giresun Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, ekim ve kasım aylarında Doğu Karadeniz Bölgesi'nde palamut avının bollaşacağını tahmin ettiklerini ifade etti.
Arslan, Karadeniz'in batısında yaklaşık bir haftadır bol miktarda palamut avlandığını belirtti.
Palamudun sürekli hareket halinde olduğunu vurgulayan Arslan, "Bu balık türü bugünlerde doğuya hareket ediyor. Büyük tekneler palamudun peşinde avlanarak bölgemize doğru geliyor. Palamudun yolunu gözlüyoruz, denizdeki tek umudumuz palamut" dedi.

BALIK BOLLAŞTI

Arslan, hava şartları iyi gittiği sürece bol miktarda avcılık yapılacağını ifade ederek, "Ekim ve kasım ayında, bölgemizde palamut avının bollaşacağını tahmin ediyoruz. Geçen ay, istediğimiz miktarda avcılık yapılamadı. Bugünlerde balık bollaştı ve inşallah hep böyle olur. Balık, daha doğuya Hopa'ya kadar gidecek. Vatandaşlarımız eylülde tüketemediği palamudu, bu aydan itibaren istediği kadar tüketebilecek" diye konuştu.

Hamsi, istavrit ve çinekop için ise olumlu bir tablo görünmediğine dikkati çeken Arslan, "Hamsinin şu an varlığıyla yokluğu belli değil. İstenilen miktarın çok çok altında. İstavrit ve çinekop ise 'yok' denecek kadar az çıkıyor" ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER
}