HaberlerSamsun HaberleriBilirkişi mercek altında

Bilirkişi mercek altında - Samsun Haberleri

Samsun Bilirkişilik Bölge Kurulu Başkanı Adem Arslan, '15 Temmuz darbe girişimi sonrasında terör örgütleriyle ilişkisi olan kişilerin, bilirkişi olarak görevlendirilme ihtimali var. Bu nedenle başvuru yapan kişilerin terör örgütüne iltisaklı veya irtibatlı olup olmamasına dair araştırma yapıyoruz' dedi

Bilirkişi mercek altında

Samsun Bilirkişilik Bölge Kurulu Başkanı Adem Arslan, yargılanma sürecinde önemli görev üstlenen bilirkişilik müessesesi hakkında bilgi verdi. Bu sene Bilirkişilik Kanunu’na bilirkişilik temel eğitimi gibi bir yeniliğin getirildiğini belirten Arslan, bilirkişilik yapmak isteyenlerin bu eğitimi alması gerektiğini vurguladı. Arslan, kişiler hakkında terör örgütüne iltisaklı veya irtibatlı olup olmamasına dair araştırma yaptıklarını ve bu listeyi araştırma sonunda yayınladıklarını belirtti.

DERLİ TOPLU BİR YAPIYA KAVUŞTU

Bilirkişilik Kanunu’nun 3 Kasım 2016’da TBMM’de kabul edildiğini ve 24 Kasım 2016’da Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdiğini ifade eden Arslan, Cumhuriyet tarihinde bir ilk olarak bilirkişilik kurumunun, bu kanunla müstakil bir kurum haline geldiğini dile getirdi. Arslan, “Daha önce çeşitli kanunlarda birer, ikişer maddelerle düzenlenen bilirkişilik müessesi bu kanunla derli toplu bir yapıya da kavuştu. Kanunun getirdiği en önemli yeniliklerden biri de, bilirkişilik bölge kurullarıdır. Bu kurullar her bölge adli mahkemesinin kurulu bulunduğu yerde yer alır. Bunlardan biri olan Samsun Bölge İdare Mahkemesi, yetki alanında Samsun, Sinop, Amasya, Tokat, Çorum, Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize olmak üzere 9 şehri kapsamına alan bir mahkemedir. Dolayısıyla Samsun Bilirkişilik Bölge Kurulu da bu şehirleri kapsamaktadır yetki olarak” ifadelerini kullandı.

YARGILAMA SÖZ KONUSU DEĞİL

Samsun Bilirkişilik Bölge Kurulu’nda idari mahkemesi hakimi, vergi mahkemesi hakimi, ceza hakimi, hukuk hakimi ve cumhuriyet savcısının bulunduğunu kaydeden Arslan, “Kurullarımız bilirkişiliğe kabul ve bilirkişinin sicile, listeye kayıt edilmesine karar verir. Kurullarımız idari işleri yapar, yargısal faaliyetler mahkemenin işleridir. Burada dosya inceleme veya yargılama gibi bir durum söz konusu değil. Sadece mahkemelerin önlerindeki dosyalarda bilirkişiye ihtiyaç duymaları halinde devreye girer. Bilirkişileri görevlendirme yapmadan önce listeden bakıp, görevlendirmeleri için liste oluşturma işini yapıyoruz” diye konuştu.

BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ ŞARTI GETİRİLDİ

Bu sene Bilirkişilik Kanunu’na bilirkişilik temel eğitimi gibi önemli bir yeniliğin getirildiğini vurgulayan Arslan, artık bilirkişilik yapmak isteyenlerin bu eğitimi alması gerektiğini kaydetti. Arslan, “Daha önce bilirkişilik yapmak isteyenler, herhangi bir eğitim almadan sadece kendi uzmanlık alanlarını gösteren belgeyle müracaat edebiliyordu. Ancak bu sene bilirkişilik temel eğitimi şartı getirildi, kişiler bu eğitimi almak zorundalar. Eğitim, kişilerin uzmanlık alanlarıyla ilgili bir eğitim değil. Bu eğitim, tamamen temel hukuk bilgisine dayalı bir eğitimdir. Eğitimin, asgari 24 saat süreyle alınması gerekiyor. Şu anda Samsun’da TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası, Makina Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği’nde eğitim veriliyor” ifadelerini kullandı.

5 YIL FİİLEN ÇALIŞMIŞ OLMAK GEREKİYOR

Eğitim sonunda herhangi bir sınavın olmadığını dile getiren Arslan, sadece sertifika verildiğini belirtti. Eğitimin ardından bilirkişilik kurulunun müracaatları aldığını kaydeden Arslan, sertifika ile müracaatların yapıldığını aktardı. Sertifika dışında bazı şartların olduğunu belirten Arslan, “Bu şartlar ise: Belirli suçlardan sabıkasının olmaması gerekiyor, bu affa uğramış olsa bile sabıka buna engel. Devlet memuriyetinden veya meslekten çıkarılmamış olması, bilirkişilik sicilinden daha önce herhangi bir disiplin sebebiyle çıkarılmamış olması, başka bir bölge kurulunun listesinde kayıtlı olmaması ve temel eğitimi tamamlamış olması gerekiyor. Bir diğer önemli şart ise bilirkişilik yapacağı uzmanlık alanında en az 5 yıl fiilen çalışmış olması lazım” şeklinde konuştu.

LİSTE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Arslan, şartların sağlanması durumunda kurul olarak kişi hakkında araştırma yaptıklarını ve müracaatı kabul edilen kişilerin listesini yayınladıklarını kaydetti. Arslan, “Liste yayınlandıktan sonra mahkemeler, keşfe gitmeden önce yayınlanan listeye bakıp oradan bir kişiyi çağıracak. Öncelikle bilirkişilik yapabilmek için bu listelerde kayıtlı olmak şart. Bazen listelerde kayıtlı bilirkişi bulunamazsa liste dışında görevlendirilme yapılıyor. O zaman bu durumu mahkeme bize bilgilendiriyor. Listeye kayıt edilmiş bilirkişi demek bilirkişilik yapmasında herhangi bir engel olmayan kişi demektir. Bu bizim için çok önemli” dedi.

40 KİŞİ LİSTEDEN ÇIKARILDI

Özellikle 15 Temmuz FETÖ hain darbe girişimi sonrasında terör örgütleriyle iltisaklı veya irtibatlı olan kişilerin, bilirkişi olarak görevlendirilme ihtimalinin olduğuna dikkat çeken Arslan, listede yer almanın birçok açıdan önemli olduğunu vurguladı. listede olan bilirkişileri bu yönden de araştırdıklarını kaydeden Arslan, “Başvuru yapan kişilerin terör örgütüne iltisaklı veya irtibatlı olup olmamasına dair araştırma yapıyoruz. Kişi sabıkasız görünebilir ama hakkında dava açılmamış olabilir. Bu listeler, mahkemeler için güvenli bir liste demektir ama liste dışından birini görevlendirirlerse mahkeme bu araştırmayı kendisi yapamayabilir. O zaman sıkıntı yaşanır. Bu konuyu meslektaşlarımıza anlatıyoruz ama şu an için yeterince farkındalık yok. Bu konuda gereken hassasiyetin gösterilmesi gerekiyor. Şu ana kadar bir sıkıntı yaşamadık ama halihazırda bulunan mevcut listelerimizde bu durumda olan yaklaşık 40 kişi tespit ettik ve onları listelerden çıkardık. Listeye sadık kalınırsa herhangi bir sorun yaşanmaz” sözlerini kaydetti.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}