HaberlerSamsun HaberleriSektörün açığını bu okul kapatacak

Sektörün açığını bu okul kapatacak - Samsun Haberleri

Medikal sanayi kümelenmesinde dünyada üçüncü sırada gelen Samsun'da açılan Türkiye'nin ilk Tıbbi Cihaz Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücü yetiştirilmesi hedefleniyor

Sektörün açığını bu okul kapatacak

Medikal sanayi kümelenmesinde Almanya Tuttlingen ve Pakistan Sialkot'tan sonra üçüncü sırada gelen Samsun'da açılan Türkiye'nin ilk Tıbbi Cihaz Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücü yetiştirilecek.

EĞİTİME BAŞLADI

Dünyada medikal alet üretiminde üçüncü kümelenme merkezi durumunda bulunan Samsun'daki fabrikalarda üretilen medikal ve cerrahi ürünler, aralarında ABD, Almanya ve Çin'in de bulunduğu 70'e yakın ülkeye ihraç ediliyor.

Sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman sorununu çözmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığınca kentte açılan Tıbbi Cihaz Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bu yıl eğitim öğretime başladı.
İl Milli Eğitim Müdürü Çoşkun Esen, okulun sektörün ihtiyaç duyduğu eğitimli insan gücünü karşılamak amacıyla açıldığını ifade ederek, 60 öğrencinin eğitim gördüğünü okuldan mezun olacak öğrencilerin sektörde uzmanlaşarak üretime katkı sağlamasının hedeflendiğine aktardı.

İŞLERİ HAZIR

Dünyada birkaç ülkede kümelenmiş medikal sanayi sektörünün Samsun'da daha da gelişmesi için altyapı ve yetişmiş eleman desteği vermenin önemine işaret eden Esen, açılan okulun müfredatının sektör temsilcileri ve uzmanlardan oluşan komisyonlar tarafından belirlendiğini anlattı. Öğrencilerin okulda teorik ve uygulamalı eğitim alacağına dikkati çeken Esen, "Öğrencimiz tıbbi cihaz teknolojileri ya da cerrahi aletler üreten sanayinin içinde yetişecek. Mezun olduktan sonra da işi hazır olacak. Eğer kendini geliştirmek, mühendislik düzeyinde eğitim almak istiyorsa üniversitelerde bunun karşılığı zaten var" dedi.

KLASİK SİSTEM YETERLİ DEĞİL

Samsun Medikal Kümelenme Derneği (MEDİKÜM) Başkanı Ahmet Aydemir de Samsun'da dünyanın en büyük tıbbi cihaz üretim üssünü kurmayı amaçladıklarını söyledi.

Bu hedefin sadece yatırımlarla olamayacağını, yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyduklarını vurgulayan Aydemir, bu kapsamda bu yıl açılan Tıbbi Cihaz Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini önemsediklerini belirtti.

Aydemir, "Medikal alanda örneği bulunmayan okul, Türkiye'nin tıbbi cihaz ve medikal alandaki geleceğine yön verecek. Müfredatını da Milli Eğitim ile bizler yazdık. Artık klasik eğitim sistemleri, eleman yetiştirmek açısından yeterli değil" diye konuştu.

SIRADAKİ HABER
}