HaberlerEskişehir HaberleriKazanlar kaynadı milli tatlı pekmez tanıtıldı

Kazanlar kaynadı milli tatlı pekmez tanıtıldı - Eskişehir Haberleri

Kültür ve geleneklerine sahip çıkan Eskişehir'in Seyitgazi ilçesi İdrisyayla mahallesi sakinleri, her yıl olduğu gibi bu yıl da Pancar Pekmezi Şenliğinin 8'ncisini düzenlediler.

Kazanlar kaynadı milli tatlı pekmez tanıtıldı

Seyitgazi Belediyesinin desteğiyle hazırlanan programda pekmezler kaynatıldı, ikramlar yapıldı, oyunlar oynandı, köylüler ve davetliler yağmurun altında doyasıyla eğlenme fırsatı buldular. Hayli renkli ve neşeli geçen şenliğin, ekim ayındaki parcar sökümünden sonra her yıl düzenlediklerini belirten mahalle sakinlerinden Hüseyin Soylu; köy dışından gelen konuklarla mutlu bir gün geçirdiklerini anlattı. Parcar pekmezinin bir bölümünü kendilerine ayırıp bir bölümünü de sattıklarını söyleyenr Soylu, 'Köyümüzde her yıl pancar şenliği yapıyoruz. Bunu da ekim ayında pancarları söktükten sonra düzenliyoruz. Pancar pekmezini kaynatıp bir miktarını kendimize yemelik olarak ayırıyoruz, birazını da satıyoruz. Bu şenlik dolayısı ile misafirlerimizle birlikte eğleniyoruz' dedi.
Pancarı nisan ayının ortasında ekip çıktığı zaman birkaç defa çapa yaptıklarını anlatan Hüseyin Soylu, 'Bizde sulama yoktur. Allah'tan yağmur olursa bizim pancarımız olur. Bu sene fazla yağış olmadığı için pancarlarımız küçük kaldı. Bu pancarlarla genede pekmez kaynatıyoruz'' diye belirtti.
İdrisyayla Muhtarı Mehmet Üstün ise; köyde yaşayanların Bulgaristan'dan 1892 yılında göç edip geldiklerini anlattı. Üstün, '35 hane 87 nüfusu olan Eskişehir'in en yüksek, en ücra köşesine gelip dedelerimiz buralara yerleşmişler. Çiftçilikle uğraşıyoruz. Bizim pancarımız susuz kıraçta yetiştiği için daha lezzetlidir. Bu yıl 8'ncisi düzenlediğimiz şenlikte misafirlerimizi burada ağırlamaktan gurur duyuyoruz. Köyümüzde şenlik yaparak göç edenleri yeniden topraklarını getirerek kaynaşmalarını sağlıyoruz. Göç etmiş olsalar da insanlarımızın topraklarını unutmamalarını istiyoruz. Soğuk bir günde insanların birbirine kaynaştığını gördük mutluyuz'' diye belirtti.
Şenliğe katılan Seyitgazi Belediye Başkanı Hasan Kalın ise, şenliğin birlik ve beraberliğin yaşandığı güzel bir gelenek olduğunu belirterek, 'Kardeşliğimizin pekiştiği şenlikte olmak bizleri mutlu etti'' diye belirtti.
Ses sanatçısı Nermin Çevik ise seslendirdiği türkülerle güzel bir gün yaşattı. Başkan Kalın ve katılanlar hep birlikte zeybek ve çiftetelli oynadılar. Daha sonra katılanlara yemek ve pekmez ikram edildi.

Kazanlar kaynadı milli tatlı pekmez tanıtıldı

SIRADAKİ HABER
}