HaberlerOsmanlı'da 'Askıda ekmek' Samsun'da 'Askıda kitap'

Osmanlı'da 'Askıda ekmek' Samsun'da 'Askıda kitap'

Samsun'daki bir sahaf, Osmanlı'daki 'Askıda Ekmek' uygulamasından esinlenerek, 'Askıda Kitap' projesi başlattı. Proje sayesinde öğrenciler ücretsiz kitap okuyabiliyor.

Osmanlı'da 'Askıda ekmek' Samsun'da 'Askıda kitap'

Samsun'daki bir sahaf, 'Askıda Kitap' projesini hayata geçirdi. Dükkanında 'Askıda Kitap' rafı kuran sahaf Volkan Altuntaş, buradaki kitapları vatandaşlara ücretsiz olarak ulaştırıyor. Vatandaşların ve öğrencilerin projeden çok memnun olduğunu ifade eden Altuntaş, projeyi büyütmek istediğini söyledi.

Projenin gelişme süreci hakkında bilgi veren sahaf Volkan Altuntaş, 'Askıda Kitap projesine başlayalı 2 ay oldu. Fırınlarda askıda ekmek projesi yapıldığı zaman ekmek almaya parası olmayan insanlar kimseye ses etmeden ekmeklerini alıp gidiyorlardı. Burada da bazen öğrenciler bize geldiğinde 'Okumadığım kitaplarım var takas yapabilir miyiz? 1 liraya kitap verebilir misin?' gibi sorular soruyorlardı. Burada insanlar ve bizler arasında gizli bir diyalog oluşuyor ve gizli bir eziklik hissediyorduk. Bunu nasıl önleyebiliriz diye düşündük. 'Askıda Kitap' diye bir şey yapalım, insanlar buraya geldiklerinde hiçbir soru sormadan buradan kitabını alsın ve gitsin istedik. Kitapları alanlar, kitapları isterlerse geri getirebiliyorlar ya da gelip değiştirebiliyorlar. Yani burada hiçbir ücret ödemeden kitaba sahip olmuş oluyorlar. İnsanlar da buraya kitap gönderebiliyorlar. Bazen müşteriler geliyor, buradan kendine 3 tane kitap alıyor. Sonra bir kitap daha alıp askıda kitap reyonuna koyuyor. Sonradan durumu olmayan öğrenciler de bu kitabı alıp ücretsiz bir şekilde okuyabiliyor' dedi.

'2 AYDA 100'DEN FAZLA KİTAP VATANDAŞLA BULUŞTU'

Proje kapsamında 200'den fazla kitabın vatandaşlar tarafından gönderildiğini vurgulayan Altuntaş, 'Projeyi ilk duyurduğumuzda bayağı bir ilgi oldu. İnsanlar son çıkan kitapları bize gönderdiler. Bunlar bayağı rağbet gördü. Bu kitaplar bitince biz dükkandan kitap eklemeye başladık. Daha sonra da Askıda Kitap projesine kitap göndermede bir yavaşlık oldu. 2 ayda 200 den fazla kitap bu proje için vatandaşlardan bize gönderildi. 100'den fazla kitabı ad biz insanlara verdik. Projenin daha çok büyümesi ve daha çok insana ulaşması için vatandaşlar daha çok kitabı bize gönderebilirler' diye konuştu.
Vatandaşlar ve öğrenciler de projenin çok anlamlı olduğunu belirterek Askıda Ekmek projesinin kitaba uygulanmasını ilginç ve güzel bir uygulama olduğunu dile getirdiler.

SIRADAKİ HABER
}