HaberlerCHP'li kadınlar kararlı... O tasarı Meclis'ten geçmeyecek

CHP'li kadınlar kararlı... O tasarı Meclis'ten geçmeyecek

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Hatice Çakır, müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısını eleştirerek, 'Bu tasarının uygulanmaması için gereken mücadeleyi ortaya koyacağız. Tasarı Meclis'ten geçmeyecek' dedi

CHP'li kadınlar kararlı... O tasarı Meclis'ten geçmeyecek

CHP İl Kadın Kolları üyeleri, müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısının alt komisyondan geçmesinin ardından basın açıklaması yaptı.

ANAYASA SUÇU İŞLENİYOR

İl binasında gerçekleştirilen açıklamayı okuyan İl Kadın Kolları Başkanı Hatice Çakır, her vatandaşın kanun önünde eşit olduğunu belirterek, "Müftülere tanınan nikah kıyma yetkisi ile; hukuk devleti olma, kanun önünde eşitlik, devrim yasalarının değiştirilmemesi ve laikliği koruma ilkesi ihlal edilmektedir. Söz konusu tasarının kabulüyle 'anayasa suçu' işlenmektedir. Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi verilmesi toplumda yaratılmak istenen kutuplaşmayı daha da arttıracaktır. Toplumsal yaşamda nikahını belediyede veya müftülükte kıyanlar olmak üzere yeni bir ayrımcılık çıkacaktır. Oysa resmi nikah yurttaş olmanın, kanun önünde eşit olmanın teminatıdır" dedi.

GÖREVLERİ KANUNLA BELLİ

Müftülerin görevinin kanunla belirtildiğini dile getiren Çakır, "Müftülerin görevi, Diyanet İşleri Başkanlığı yönergesinin 90. maddesinde, 'İslam dininin, iltikat, ibadet ve ahlak esaslarıyla ilgili işlerini yürütmek' olarak belirtilmiştir. Bu durumda müftülerin görevi sadece Müslüman olan vatandaşlarımıza yöneliktir. Oysa Cumhuriyet herkesindir ve herkes kanun önünde eşittir. Cumhuriyet Halk Partili kadınlar olarak bizler, sonuna kadar Mustafa Kemal Atatürk’e, Cumhuriyet'e, demokrasiye, laikliğe ve özgür yurttaş olma hakkımıza sahip çıkacağız. Bu tasarının uygulanmaması için gereken mücadeleyi ortaya koyacağız. Bu tasarı meclisten geçmeyecek" ifadelerini kullandı.

Barış BUDANOĞLU

SIRADAKİ HABER
}