HaberlerEskişehir HaberleriCHP Eskişehir Kadın Kolları Başkanı Kahya: 'Tepkimizi her yerde dile getireceğiz

CHP Eskişehir Kadın Kolları Başkanı Kahya: 'Tepkimizi her yerde dile getireceğiz - Eskişehir Haberleri

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir Kadın Kolları Başkanı Figen Kahya, 'Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Hukuk devleti olma özelliği değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek mutlak bir hükümdür' dedi.

CHP Eskişehir Kadın Kolları Başkanı Kahya: 'Tepkimizi her yerde dile getireceğiz

Anayasanın 174'üncü maddesine göre devletin asli görevi devrim yasalarını uygulamak ve toplumun çağdaş uygarlık düzeyine çıkartmak olduğunu hatırlatan Kahya, 'Ayrıca Anayasanın 10'uncu maddesi de kanun önünde eşitlik düzenlemesini içerir. Bu düzenlemeye göre herkes dil, din, ırk, mezhep, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç ayrımı gösterilmeksizin kanun önünde eşittir. Müftülere tanınan nikah kıyma yetkisi ile; hukuk devleti olma ilkesi, kanun önünde eşitlik ilkesi, devrim yasalarının değiştirilmemesi ve laikliği koruma ilkesi ihlal edilmektedir' dedi.

'Tepkimizi her yerde dile getireceğiz'
CHP'li kadınlar olarak meclis komisyonundan geçen tasarıya tepkilerini her yerde dile getireceklerini belirten Kahya konuşmasının devamında şunları söyledi:
'Bizler, Cumhuriyet Halk Partili kadınlar, sonuna kadar Mustafa Kemal Atatürk'e, cumhuriyete, demokrasiye, laikliğe ve özgür yurttaş olma hakkımıza sahip çıkacağız. Bu tasarının uygulanmaması için gereken mücadeleyi ortaya koyacağız. Bu tasarı meclisten geçmeyecek.'

SIRADAKİ HABER
}