Manevi mimarlarını öğreniyorlar

Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Tomurcuk İşitme Engelliler Derneği'nin işbirliğinde yürütülen 'İşitme Engelli Gençlerimiz Manevi Mimarlarını Öğreniyor' konulu programın Samsun ayağı gerçekleştirildi.

Manevi mimarlarını öğreniyorlar

Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi'nde düzenlenen programa Vali Yardımcısı Mehmet Ali Yıldırım, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Güven Özyurt, Kredi ve Yurtlar Kurumu Samsun İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Sultan Bulut, Tomurcuk İşitme Engelliler Derneği Başkanı Faruk Bilgili, öğrenciler ve veliler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Tomurcuk İşitme Engelliler Derneği Başkanı Faruk Bilgili, 'Gençlik ve Spor Bakanlığı Proje Koordinasyon Genel Müdürlüğü'nce ortak yürüttüğümüz projenin
Ankara'da başlayıp, Kahramanmaraş, Sivas ve Samsun'da da 4'üncü etabını uygulamaktayız. Projemiz iki aşamalı, dün işitme engelli gençlerimiz ile birlikte Samsun'da bulunan türbeleri gezerek ve ziyaret ederek işitme engelli gençlerimize bunların tarihi geçmişini anlattık. Bugün de salon toplantımızda hem bu dünyada işitme engelli gençlerimizin varlığını fark ettirmek, işitme engelli olmayan gençlerle kaynaştırmak, bunların bugüne kadar yaşamadıkları 'Allah nedir, Kuran nedir, Hadis nedir' bu konularla ilgili detaylı Cumhuriyet kuruldu kurulalı hiçbir çalışma olmamış. Bu iktidarın işitme engellilerin manevi duygularına hitaben yapılan bir projedir. Biz de işitme engellilerin manevi boşlukları olan bu konudaki eksikliğini, farkındalığını tüm Türkiye'de fark ettirmek ve bununla ilgili yapılacak çalışmalara bir nebze de olsa devlet büyüklerine katma değerde bulunmak istiyoruz. Bizim projede taahhüt ettiğimiz 5 ildi ama bu işin manevi boyutunu gören iş adamlarından aldığımız desteklerle bunu 8 ile çıkardık. Bundan sonra İzmir, Bursa ve finalde İstanbul olacak. İstanbul'da da 81 ilden 81 hatim yapacağız' dedi.

Projeyi hayata geçirenlere teşekkür eden Samsun Vali Yardımcısı Mehmet Ali Yıldırım, 'Bu proje engellilerimizin manevi açıdan eğitimlerini destekleyen bir projedir. Dini bilgilerini ve manevi ihtiyaçlarına giderilmesine yönelik güzel bir proje' diye konuştu.
Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar İşaret Dili Uzmanı Mehmet Küçük, projenin sunumu hakkında bilgi verdi. Ayrıca anlatımlar işaret dili olarak işitme engellilere tercüme edildi.EN ÇOK OKUNANLAR

Fındıkta kavga büyüyor! Fındık fiyatları ne kadar Güncel fındık fiyatları

1 Fındıkta kavga büyüyor! Fındık fiyatları ne kadar? Güncel fındık fiyatları

Bu kanser türüne dünyada ikinci kez Samsun'da rastlandı

2 Bu kanser türüne dünyada ikinci kez Samsun'da rastlandı

İlkadım Belediyesi düğmeye bastı! Melanet Apartmanı'na önlem

3 İlkadım Belediyesi düğmeye bastı! Melanet Apartmanı'na önlem

Fındık fiyatlarından hırsızlar bile memnun değil

4 Fındık fiyatlarından hırsızlar bile memnun değil

Samsunspor-Ankara Demirspor maçı bilet fiyatları belli oldu

5 Samsunspor-Ankara Demirspor maçı bilet fiyatları belli oldu

Hepsi bir senaryonun gereği

6 Hepsi bir senaryonun gereği...

Kamyonetin altında kaldı

7 Kamyonetin altında kaldı

Samsunspor'da kıran kırana idman

8 Samsunspor'da kıran kırana idman

Samsunspor'da iç saha kabusu

9 Samsunspor'da iç saha kabusu

Motive ediyor

10 Motive ediyor


SIRADAKİ HABER