Haberlerİstanbul HaberleriSavaş mağduru Suriyeli çocuklar hayallerini resmetti

Savaş mağduru Suriyeli çocuklar hayallerini resmetti - İstanbul Haberleri

Arnavutköy'de '40 Tuval 40 Hayal' sloganıyla gerçekleştirilen etkinlik ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli engelli ve engelsiz çocukları bir araya getirdi. Minikler hep birlikte rengarenk boyalarla hayallerini tuvallere resmederken, görme engelli kız kardeşinin resim yapmasına yardım eden minik kız dikkat çekti.

Savaş mağduru Suriyeli çocuklar hayallerini resmetti

Türkiye Beyazay Derneği Suriye Komisyonu ve Arnavutköy Belediyesi ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli engelli ve engelsiz çocukları 40 Tuval 40 Hayal sloganı ile bir araya geldi. Etkinliğe Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı, Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, Suriyeli engeli bulunan ve bulunmayan çocuklar ve aileleri katıldı. Etkinlikte rengarenk boyalarla birçok çocuk hayallerini çizdi. Birçok çocuğun buluştuğu etkinlikte çocuklar hep birlikte resim çizdi. Etkinlikte Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ikiz kız kardeşler birlikte boyamalar yaptı. İkiz kız kardeşlerden biri, görme engelli ikizinin hayallerini resmetmesine yardımcı oldu. Etkinlik çocuklara keyifli anlar yaşatırken kimi aileler çocuklarının hayallerini tuvallere aktarmasına yardımcı oldu.

'İlkbaharı seviyorum, onu çizdim'
Resim yapmayı çok sevdiğini dile getiren Zeynep Sido, 'Ev çizdim, kız evine gidiyor, çiçekler yapıyor sonra elma yiyor, babası ayakkabıcı da çalışıyor. O kız şimdi okula gidiyor o kız da ben çünkü ben bunu seviyorum. İlkbaharı seviyorum, onu çizdim. Suriye'de okula çok gidemedim çünkü ben yürüyemiyorum. Şimdi ben 6'ncı sınıfı okuyorum' şeklinde konuştu.

'Babam ve kardeşim yardım ediyor'
Suriye'den ailesiyle birlikte Türkiye'ye gelen görme engelli Shahed Albaghdadı, 'Resim yaptım, güneş, balık, kuş görmek istiyorum. Boyaları çok sevdim, resim çizdim. Suriye'den geldim, babam ve kardeşim yardım ediyor' dedi.

'Elini tutup resim yaptım'
Görme engelli ikizine resim yaparken yardım ettiğini ifade eden Kholoud Albaghdadı, 'Resim ve boyaları çok severim. Babam ve kardeşimle geldik. Suriye'de savaş var ve buraya geldik. Elini tutup resim yaptım' ifadelerini kullandı.

Savaş mağduru Suriyeli çocuklar hayallerini resmetti

SIRADAKİ HABER
}