HaberlerSamsun HaberleriYalan beyan ortaya çıkıyor

Yalan beyan ortaya çıkıyor - Samsun Haberleri

Avukat Neşe Deniz, 'Maalesef şiddete uğramadığı halde, 'Şiddete maruz kaldım' deyip şiddete uğrayan kadınların haklarından yararlanmak isteyenler var' dedi

Yalan beyan ortaya çıkıyor

Haberaks TV'de Burcu Düzgün Çoban'ın sunumuyla ekranlara gelen Haberin Sesi programına konuk olan Avukat Neşe Deniz boşanma süreci ve haklara dair soruları yanıtladı.

SAMSUN'DA YILDA 3 BİN KİŞİ BOŞANIYOR

Boşanma davaları son yıllarda büyük artış yaşandığını ifade eden Deniz, "Samsun'da yılda üç bin kişi boşanıyor. Kentte üç tane aile mahkemesi var ve açılan toplam dava sayısı 3 bine yakın. Bu artış yerel mahkemelerin çalışmasını çok engelliyor" dedi.

CEP TELEFONLARI BOŞANMA NEDENİ

Boşanma davalarının artışında cep telefonu kullanımının çok etkili olduğunu dile getiren Deniz, "Çünkü insanlar karşı cinsle çok rahat iletişim kuruyor. Sosyal medya kullanımı duygusal boşluk yaşayan insanlar üzerinde çok etkili oldu ve boşanmalar arttı. Eskiden erkekler aldatır diye bir düşünce hakimken, artık iki cins arasındaki oran birbirine çok yaklaştı. Aldatma durumlarında genellikle her iki taraf da evli oluyor. Bunun dışında ekonomik, alkolizm, şiddet nedenleriyle de taraflar boşanabiliyor" ifadelerine yer verdi.

BEYANLARA DİKKAT

Son zamanlarda artan şiddet olaylarının boşanma davalarına da yansıdığını dile getiren Deniz, "Tüm bu etkenlerin yanı sıra eşler arasında şiddet de aşırı derece de arttı. Maalesef şiddete uğramadığı halde, 'Şiddete maruz kaldım' deyip şiddete uğrayan kadınların haklarından yararlanmak isteyenler var. Bu nedenle şiddete uğrayan kadınlar bu durumu ispatlamak zorunda kalıyor. Ayrıca mal rejiminin, yani evlilik halinde kazanılan malların eşler arasında eşit paylaşımının söz konusu olmasıyla birlikte 30 yıllık evliliklerin dahi bittiğini görüyoruz" dedi.

EVLİLİK SÖZLEŞMESİ YOK

Televizyon dizilerinde dile getirilen evlilik sözleşmesinin Türkiye'deki hukuk sisteminde olmadığını da dile getiren Deniz, "Senerastlerin hukukçulardan biraz görüş alması lazım. Bizim hukuk sistemimizde doğmayan haktan feraget edilmez. Evlilik sözleşmesi diye bir şey yoktur, mal rejimi yoluyla seçim tercih yapılabilir" diye konuştu.

Pirsu DÜZGÜN

SIRADAKİ HABER
}