HaberlerYozgat HaberleriÖğrencilere sağlıklı beslenme uyarısı

Öğrencilere sağlıklı beslenme uyarısı - Yozgat Haberleri

Boğazlıyan Halk Sağlığı Müdürlüğü, öğrencileri sağlıklı beslenme konusunda uyardı.

Öğrencilere sağlıklı beslenme uyarısı

Boğazlıyan Halk Sağlığı Müdürlüğü, Cumhuriyet İlk ve Ortaokulu'nda öğrencilere okul çağının, büyüme ve gelişmenin hızlı geliştiği bir dönem olduğunu belirterek dikkatli olmaları konusunda öğrencilere uyarıları da bulundu. Sağlık personelleri, sağlıklı beslenmenin, iyi bir şekilde büyüme ve gelişmelerin yanında okul başarısını da etkilediği belirterek yetersiz ve dengesiz beslenmenin, dikkat sürelerinde kısalmaya, algılarda azalmaya sebebiyet verdiğini vurguladı.
Okul çağındaki çocukların temel besin gıdalarıyla düzenli bir şekilde beslenmesi gerektiğini ifade eden sağlık personelleri,'Sağlıklı beslenme için et ve ürünleri, yumurta ve kuru baklagiller ile sert kabuklu yemişler, tohumlar, sebzeler, meyveler, ekmek ve tahıllar eksik edilmemeli' dediler.
Kahvaltının en önemli öğün olduğunu vurgulayan sağlık personelleri,'Kahvaltı yapılmadığında veya uzun süreli açlıklarda dikkat dağınıklığı, yorgunluk, baş ağrısı ve zihinsel performansta azalma olmaktadır. Bu nedenle, güne yeterli ve dengeli yapılan bir kahvaltı ile başlamak okul başarısının artmasında son derece önemlidir. Gün boyu fiziksel ve zihinsel performansın en üst düzeyde tutulabilmesi, düzenli olarak ana ve ara öğünleri tüketmeniz ile mümkündür. Bu nedenle, öğün atlanmamalıdır' ifadelerini kullandılar.

Öğrencilere sağlıklı beslenme uyarısı

SIRADAKİ HABER
}