Mersin haber: Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali başladı

Mersin haber: Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilen 'Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali' renkli görüntülerle başladı. Dünyada ilk kez gerçekleştirilen festivalin açılışı, kortej yürüyüşü ile yapıldı.

Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali başladı

Büyükşehir Belediyesi'nin 16 ülkenin katılımıyla bu yıl ilkini gerçekleştirdiği 1. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali kortej yürüyüşü ile başladı. Atatürk Caddesi üzerinde bulunan Büyükşehir Belediyesi önünde bir araya gelen engelli ve engelsiz vatandaşlar, buradan Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. Yürüyüşe Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Baro Başkanı Ali Er ile 16 ülkeden gelen davetliler katıldı. Renkli görüntülerin oluştuğu kortej yürüyüşünde, engellilerin yüzündeki mutluluk görülmeye değerdi. Cumhuriyet Meydanı'ndaki tören, Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başladı. Ardından konuşan Başkan Kocamaz, bu günün Mersin açısından özel ve güzel olduğunu belirterek, 'Bugün Mersin'in nasıl bir farklı bir kent olduğunu sadece Türkiye'miz değil tüm dünya göz önünde tutacak. Dünyada bir ilki gerçekleştiriyoruz. Göreve geldiğimiz günden bu yana Mersin'i engelsiz bir kent yapma iddiası ile yola çıktık. Engelli kardeşlerimizin diğer vatandaşlarımızdan hiçbir farkı olmadığını toplumun eşit vatandaşları olduğunu vurgulayarak bugünlere geldik. Bir taraftan kenti engelsiz vatandaşlarımızın rahatça kullanmasına yönelik çalışmalar yürütürken diğer taraftan bu kardeşlerimiz için her türlü sosyal projeleri hayata geçirdik' dedi.
Çeşitli etkinliklerle, kültürel ve sportif faaliyetlerle engelli vatandaşları toplumun eşit bir parçası olarak gördüklerini vurgulayan Kocamaz, 'Diğer taraftan otistik çocuklar merkeziyle Mersin'de bir ilki hayata geçirdik. Yine engelliler meslek edindirme merkezimiz çok yakın bir tarihte hizmete girecek. Engelli kardeşlerimizle oluşturacağımız yaşam merkezinde inşallah 2018 sonuna kadar faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Bugün burada yurt içinden ve yurt dışından birçok sanatçı, kültür adamı, yazar, çizer ve ressam aramızda. Onlara da ayrıca teşekkür ediyorum. Bu etkinliğin başta Mersin'imiz, Türkiye'imiz ve insanlık alemine hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Arkadaşlarımızın yaklaşık 1,5 yıldır yaptıkları ön çalışma neticesinde bugün burada birlikteyiz. Etkinliğin gerçekleşmesinde kafa yoran, zaman ayıran, gönül veren tüm çalışma arkadaşlarımıza özellikle teşekkür ediyorum' diye konuştu.
Konuşmaların ardından açılış etkinliği sona ererken, festival etkinlikleri 15 Ekim Pazar gününe kadar devam edecek.

Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali başladıEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da travesti usturayla saldırdı!

1 Samsun'da travesti usturayla saldırdı!

Samsun'da önce bıçakla saldırdılar sonra gasp ettiler

2 Samsun'da önce bıçakla saldırdılar sonra gasp ettiler

Samsun plakalı TIR'ın freni boşaldı: 1 ölü

3 Samsun plakalı TIR'ın freni boşaldı: 1 ölü

İmtihan...

4 İmtihan...

Kamp yeri hazır

5 Kamp yeri hazır

Samsun 'Gazi Devlet'te güvenlik zafiyeti mi var?

6 Samsun 'Gazi Devlet'te güvenlik zafiyeti mi var?

Samsunspor taraftarından fiyat tepkisi

7 Samsunspor taraftarından fiyat tepkisi

Travestinin usturalı saldırısına uğrayan genç ölümden döndü

8 Travestinin usturalı saldırısına uğrayan genç ölümden döndü

Samsunspor'da endişeli bekleyiş

9 Samsunspor'da endişeli bekleyiş

Numanoğlu'nun baba acısı

10 Numanoğlu'nun baba acısı


SIRADAKİ HABER